Prva zelena luč za 120 občin

Minister za notranje zadeve in predsednik DL Gregor Virant je ob robu sestanka koalicije pojasnil, da je od predsednikov koalicijskih strank dobil podporo projektu reorganizacije občin. Po pripravljenem predlogu občine ne bi smele imeti manj kot 5000 prebivalcev, tako bi bilo občin okoli 120 namesto današnjih 212, je dejal Virant.

Potem ko so Virantu zeleno luč za projekt reorganizacije občin dali predsedniki koalicijskih strank, se bo v naslednjem koraku minister odpravil še v poslanske skupine in skušal podporo dobiti še med poslanci. Kot je Virant danes vnovič poudaril, je projekt reorganizacije zelo koristen in nujen.

Obenem je tudi že objavljen predlog sprememb zakona o financiranju občin, ki vsem občinam jemlje skupno okoli sto milijonov evrov na račun manjšega deleža od pobrane dohodnine in manjšega sofinanciranja skupnih občinskih uprav.

Revolucija v sistemu financiranja občin

Po poročanju Dnevnika gre za "pravo malo revolucijo v sistemu financiranja občin", bolj pa je naklonjen občinam z več prebivalci kot tistim z večjo površino. Kot piše časnik, v Združenju občin Slovenije in v Skupnosti občin Slovenije o predvidenih spremembah še niso uradno obveščeni, menijo pa, da so predlogi centralistično naravnani.

V predlogu spremembe zakona je predvideno, da bo država za občine namenila le še 50 in ne več 54 odstotkov pobrane dohodnine, s čimer bi država prihranila 86 milijonov evrov na leto, ostalih 14 milijonov evrov pa bi prihranili z znižanjem sofinanciranja skupnih občinskih uprav s 50 na 30 odstotkov. Minister v svojem predlogu občinam tudi predlaga, naj zmanjšanje sredstev od dohodnine nadomestijo z novim davkom na nepremičnine ter z neko povsem novo občinsko takso "za posebno rabo javnih površin v lasti občine".

Zakon bolj naklonjen občinam z več prebivalci

Po predlogu se prav tako spreminja izračun primerne porabe občine tako, da se zmanjšuje pomen podatkov o raznolikosti območja in prebivalstva posamezne občine, povečuje pa se vpliv števila prebivalcev. Predlog zakona je tako bolj naklonjen občinam z več prebivalci kot tistim z večjo površino, piše Dnevnik.

Predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar je za časnik dejal, da je zgrožen nad tem, da občinam denar jemljejo, ne nižajo pa jim stroškov. Spremembe po njegovih besedah vodijo v siromašenje občin, ki so še "edini blažilec socialnih stisk prebivalstva". Tako kot Žagar tudi predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj meni, da bi omenjeni predlogi prispevali k centralizaciji Slovenije. "Kvaliteta Slovenije je v urejenem podeželju in to bi veljajo ohranjati in spodbujati, ne pa uničevati," je dejal Smrdelj.

Predstavniki občin po poročanju časnika pričakujejo, da jih bo ministrstvo s predlaganimi spremembami seznanilo na petkovem sestanku.

protestnik |  04 .09. 2013 ob  21: 22
Ankaran lahko postane svoja obcina ali svoja drzave le ce si ankarancani zares to zelijo in, ce so pripravljeni prijeti orozje v roke. To je pac dejstvo, tako, da ne rabi nic fantazirati, glede zakonov, ker vemo, kako se je nekoc delalo, poglejte nemcijo, kako se je nekoc hotela siriti. Ankaran lahko postane kot vatikan, drzava v drzavi pac, samostojna, ce le zeli.
murje |  04 .09. 2013 ob  20: 47
Rešitev je,haha hitro moramo uvoziti 2000 prebivalce in Virant nam bo dao opštinu,evo
ne vem |  04 .09. 2013 ob  20: 27
kdo je sploh dovolil toliko občin, saj je zakon o lokalni samoupravi zelo jasen?? Ah, ja.... kateri zakon pa se je spolh kdaj spoštovalo v Sloveniji????AH, ja...spoštuje se edino zakone, ki jemljejo poštenim!!!!
Virant pa naj bo tiho saj je veliiiik krivec za sranje, ki ga imamo!!!!
Ajoooj!  |  04 .09. 2013 ob  18: 51
Strmčnik bo treba nazaj na Štajerskooooo ;)
Gregor |  04 .09. 2013 ob  18: 09
ADIJO SANJE ZAVOZENIH ANKARANCANOV. OSTALE BODO KMETIJSKE. BO TREBA IT DELAT.
Bujol |  04 .09. 2013 ob  17: 56
ojojoj panika v Ankaranu
Občina |  04 .09. 2013 ob  17: 16
-1
Ankaran bo prevzela koparsko
Peter |  04 .09. 2013 ob  16: 49
@Jernej, takoimenovana "občina" Ankaran je paraobčina, ustanovljena na nezakonit in protiustaven način od samega ustavnega sodišča. In ker občino lahko po ustavi ustanovi samo in edino predstavniško telo ljudstva (parlament, državni zbor) in ta tega do zdaj še ni naredilo, potem pomeni, da se občina tudi ne more "registrirati" in posledično tudi ne "odregistrirati". Preprosto kot pasulj ne, pa čeprav Strmčnik kot samozvani "župan" lahko tristokrat razlaga drugače. In tudi razpiše volitve v svojo "občino", to ne bo prav nič pomagalo: še zmeraj bo paraobčina (nekaj takega kot je bila SAO Krajina, na primer).
Jernej |  04 .09. 2013 ob  16: 43
@Jernej, hočeš vedeti kako? ma prav enostavno, kako bodo črtane druge bo država črtala tudi Ankaran.
@Jernej |  04 .09. 2013 ob  16: 19
Razloži mi prosim, sem bolj počasne sorte, kako se take zadeve z lahkoto izpiše iz registra. Moraš met osebno s sabo?
Peter |  04 .09. 2013 ob  15: 58
Končno, morda pa ta država le počasi prihaja k pameti. Pa saj ni čudno: korito je zmeraj bolj prazno in ni več kje jemati. Župančki, tajnice, uradniki, začnite počasi pripravljati kufre..., pa ne pozabite na fikuse!
Nejc |  04 .09. 2013 ob  14: 42
-1
@palinko Razmanom vec ne more pomagati niti mati Tereza.
1