Znanstveno-raziskovalno središče Koper (ZRS Koper) je v okviru sodelovanja na projektu TransformERS gostilo raziskovalko, ki se posveča področju preobrazb za trajnost in ekonomiji solidarnosti.
PROJEKT TRANSFORMERS: Raziskovanje o tem, kako omogočamo preobrazbe za trajnostno prihodnost (FOTO)
Koper
Dr. Elif Simsek Tugba, ki je nedavno zaključila doktorski študij sociologije na Univerzi Eötvös Loránd v Budimpešti in je trenutno zaposlena kot podoktorska raziskovalka na Centru za globalne spremembe Češke akademije znanosti (Czech Globe). Na projektu Planet 4B raziskuje vpliv družbenih, okoljskih in političnih dejavnikov na biotsko raznovrstnost in procese odločanja, povezane s trajnostjo.
Gostujoča raziskovalka je med svojim obiskom na ZRS Koper sodelovala z dr. Jernejo Penca, predstojnico Mediteranskega inštituta za okoljske študije ZRS Koper in vodjo delovne skupine v mednarodni mreži COST TransformERS (CA22156), ki je obisk tudi finančno omogočila. Mreža TransformERS povezuje raziskovalce na področju družbenih sprememb za trajnost. Izhaja iz opažanja, da je trenutno znanje o transformacijah razpršeno po različnih disciplinah, temah in skupnostih uporabnikov, od odločevalcev do praktikov in raziskovalcev, ki jih mreža TransformERS skuša povezati in opredeliti, kje so za doseganje trajnosti potrebne nadaljnje raziskave.
Preučevanje prihodnosti skozi interdisciplinarni pristop
Med obiskom v Kopru je raziskovalka opravila študijo o tem, kako omogočati preobrazbe za pravičnost in trajnost v prihodnosti. Izpostavila je, da je razumevanje interakcij med izgubo biotske raznovrstnosti, podnebnimi spremembami in družbenimi neenakostmi ključno za oblikovanje pravičnih in trajnostnih sprememb. S svojim sociološkim in ekonomskim ozadjem vidi preobrazbe za trajnost kot večplastni proces, ki presega zgolj okoljske vidike. Po njenem mnenju družbene krivice, neravnovesja v moči in neenakost bistveno vplivajo na procese odločanja, odzive vlad in možnosti za pravičnejšo in bolj trajnostno prihodnost. Izpostavila je pomembnost interdisciplinarnega pristopa, ki omogoča celovitejše razumevanje kompleksnih izzivov, s katerimi se svet danes sooča.
Pasti zahodnocentričnega pristopa k trajnostnim spremembam
Raziskovalka in mreža TransformERS opozarjata na potrebo po vključevanju raznolikih videnj realnosti, saj v trenutnem znanstvenem diskurzu prevladuje zahodnocentričen pogled, kar omejuje širino znanja in možnosti za resnično pravične spremembe. Po mnenju raziskovalke so znanja staroselskih skupnosti, dekolonialna stališča in alternativne sistemske perspektive iz globalnega juga izredno pomembne za oblikovanje pravičnih politik za trajnost.
Pravičnost kot srčika trajnostnih transformacij
Raziskovalka poudarja, da brez pravičnosti ni mogoče doseči resničnih sprememb za trajnost. V sodobnem, tesno povezanem svetu, kjer so okoljski, ekonomski, družbeni in politični dejavniki neločljivo povezani, je prizadevanje za pravičnost ključnega pomena. Pravičen pristop k okolju, naravi in ljudem je namreč ključen za postavljanje temeljev prihodnosti.
Študijski obisk je prinesel nove vpoglede v temo projekte. Na Mediteranskem inštitutu za okoljske študije ZRS Koper ostajajo tesno vpeti v snovanje in izvajanje raziskav in sodelovanj, ki povezujejo interdisciplinarna znanja ter vključujejo pluralne poglede, kar omogoča celovit pristop k razumevanju in ustvarjanju prihodnosti za vse.
Glavni cilj projekta TransformERS (Transformations international Experience and Research network for Sustainable futures, št. CA22156) je zagotoviti povezanost med raziskavami, politiko in prakso v kontekstu družbenih preobrazb, ki so ključne za ustvarjanje pravičnosti v hitro spreminjajočem se globalnem okolju.