Začenja se enotedenska preventivna akcija za osveščanje o pomembnosti uporabe varnostnega pasu med vožnjo Pripnite se in doživite, ki bo potekala po vsej državi. Akcijo vodi Javna agencija RS za varnost prometa, kjer poudarjajo, da je varnostni pas najučinkovitejša varnostna naprava za preprečevanje smrti in poškodb v prometnih nesrečah.
Stopnja uporabe varnostnega pasu pri voznikih se je po podatkih agencije v zadnjih letih zvišala za približno dva odstotka, ob tem pa se je zmanjšalo število huje telesno poškodovanih oseb v prometnih nesrečah. Po marčevskih podatkih agencije se na zadnjih sedežih v osebnem vozilu priveže le 66,2 odstotka odraslih, medtem ko se je delež privezanih otrok na zadnjih sedežih povečal za približno 15,6 odstotka na 91,8 odstotka.
Na agenciji opominjajo, da je varnostni pas najučinkovitejša varnostna naprava za preprečevanje smrti in poškodb potnikov ter voznikov v prometni nesreči za vse starostne kategorije. "Manjša stopnja privezanosti ob trčenju nedvomno pomeni večjo verjetnost nastanka hudih telesnih poškodb ali smrti," so zapisali na svoji spletni strani.
Kako pomembno je pripenjanje z varnostnim pasom kažejo tudi podatki policije, kjer pravijo, da lahko odrasel človek z močjo rok in nog zadrži težo telesa ob trku le do hitrosti sedem kilometrov na uro. Pri trku vozila, ki vozi s hitrostjo 50 kilometrov na uro, pa na naše telo deluje enaka sila, kot če bi padli deset metrov globoko. Pri večjih hitrostih ta sila skokovito narašča, je zapisano na spletni strani policije.