V zadnjem času so se v medijih pojavila opozorila o prisotnosti mikroplastike v pitni vodi, zato smo preverili, kakšna je kakovost vode na Obali. Po zagotovilih Rižanskega vodovoda postopek ultrafiltracije zagotavlja neoporečnost pitne vode, s katero oskrbujejo prebivalce obalnih občin.
PREPLAH ZARADI MIKROPLASTIKE: Rižanski vodovod odgovarja, ali je prisotna v vodi, ki priteče iz naših pip
Koper
Zdravstvene posledice zaužitja pitne vode, onesnažene z mikroplastiko, še niso dovolj raziskane. Po nekaterih ocenah naj bi bilo v Evropi kar 72 odstotkov vode iz vodovodnega omrežja onesnaženo z nevidnimi delci mikroplastike. Podobne rezultate so dale tudi analize ustekleničene vode.
Kaj je mikroplastika? Gre za zelo majhne delce, ki nastajajo med razgradnjo večjih kosov zavržene plastike, v največji meri pa se akumulirajo v morjih, s tem pa tudi v morskih organizmih, ki le-to nevede zaužijejo. Raziskave kažejo, da mikroplastiko zaužijemo tudi z vodo in drugo hrano. Ker se mikroplastika akumulira v naših tkivih in tkivih vseh ostalih živih organizmov, nekateri opozarjajo, da bi bilo potrebno vodo iz vodovodnih sistemov še dodatno filtrirati.
Preverili smo, kako je s kvaliteto pitne vode v Rižanskem vodovodu Koper, ki oskrbuje območje štirih obalnih občin – Mestne občine Koper, Občine Izola, Občine Piran in Občine Ankaran. Kot zagotavljajo, je voda, ki teče iz vodovodnih pip na Obali, neoporečna. "Pri mikroplastiki gre za delce, katerih velikost je v razponu od 300 µm (mikrometrov) do 5 mm. Ultrafiltracija, ki jo opravimo na vodarni Rižanskega vodovoda Koper, zadrži vse delce večje od 0,03 µm," navajajo. Poudarjajo, da je voda, ki jo uporabljajo njihovi odjemalci, "zdravstveno ustrezna, neoporečna in ne vsebuje mikroplastike".