Ameriške oblasti so odkrile izgubljene dnevnike ideologa, sodelavca in zaupnika nemškega nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja, Alfreda Rosenberga. 400 ročno popisanih strani so danes predstavili javnosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Predstavili najdene dnevnike Hitlerjevega ideologa
Rosebnergovi dnevniki so izginili po sodnem procesu v Nürnbergu, v katerem so služili kot dokazno gradivo.
Po navedbah Washingtonskega muzeja spomina na holokavst je Rosenberg tekste napisal med letoma 1936 in 1944. Zgodovinarji pričakujejo, da bodo dnevniki ponudili nove vpoglede v srečanja Hitlerja in Rosenberga, pa tudi v odnose med drugimi pomembnimi osebnostmi tretjega rajha. Dnevniki naj bi osvetlili tudi proces kovanja načrtov za iztrebljanje evropskih Judov.
Baltski Nemec Rosenberg je bil rojen leta 1893 v današnjem Talinu v Estoniji. Leta 1918 je prišel v München, kjer se je spoznal s Hitlerjem. Sodil je v notranji vodilni krog nacistične stranke in je bil minister za "zasedena vzhodna ozemlja". Osebno je tudi ukazal sistematično plenjenje umetnin v lasti Judov.
Na procesu v Nürnbergu so mu očitali, da je bil "vodja Hitlerjevega svetovnega nazora". Kot Hitlerjev ideolog je bil obsojen na smrt in leta 1946 usmrčen.