Koncept zlate tišine je predvsem prodajni koncept, ki ga je oblikoval Miller Heiman. V bistvu je zelo preprost. Ko postavite vprašanje, počakajte vsaj štiri sekunde, preden odgovorite, odvisno od situacije pa lahko počakate še dlje. Imenujejo ga zlati, ker lahko, kot pravijo strokovnjaki, bistveno izboljša kakovost in količino informacij, ki jih bo prodajalec prejel od sogovornika. Vendar se zlata tišina ne nanaša samo na prodajo, ampak pomaga v vseh situacijah, ki zahtevajo pogajanja. Ker je nemogoče vedeti, kaj nekdo misli, je tišina lahko znak položaja moči in izhod iz pogajalskega položaja, če dobite tisto, kar ste želeli. Poleg tega lahko spodbudite sogovornika, da pove nekaj nepremišljenega in tako ogrozi svoj položaj.
POZNATE KONCEPT ZLATE TIŠINE? Pogajajte se na ta način in dobili boste, kar želite
Trendi
Katie Donovan, ustanoviteljica svetovalnega podjetja za pogajanje o plačah, se spominja, da je dobila ponudbo, o kateri je želela razmisliti. Potencialnemu delodajalcu je povedala, da ga bo poklicala čez teden dni. Z njene strani je nato sledila tišina. Dvignil je višino plače, ki ji jo je ponudil na začetku, in ponovila je taktiko. Na koncu ji je ponudil 20 odstotkov višjo plačo kot na začetku.
Ne pretiravajte
Ne pozabite, da je zlata tišina dvorezen meč. Če opisan koncept pogosto uporabljate in pretiravate, lahko dosežete ravno nasprotno, ker boste drugi osebi šli na živce, še posebej, če se zaveda, kaj počnete.
Namesto da bi o zlati tišini razmišljali kot o nečem, kar vam bo omogočilo hitro zmago v pogajanjih, koncept poglejte kot način za učinkovitejšo komunikacijo. To še posebej velja, če niste discipliniran govorec oziroma govorka in pogosto govorite preveč.