Mladina je septembra razkrila domnevne okoliščine prodaje komunalno neopremljene gradbene parcele v Kolombanu s pogledom na morje, ki jo je koprska občina najprej prodala Rusu Maratu Idrisovu, ta pa jo je po delih med drugim prodal ministru za notranje zadeve Alešu Hojsu, Borisu Popoviču in Radivoju Andjelkoviću. Po prodaji naj bi Mestna občina Koper (MOK) sklenila, da parcelo tudi komunalno opremi, o čemer smo pisali tudi na Regionalu, zdaj pa se je oglasil Andjelković, ki je povedal svojo plat zgodbe. Kot zatrjuje, MOK ni začela s komunalnim urejanjem parcel, temveč so lastniki sami na lastne stroške parcele očistili, poravnali in zakoličili. Prav tako tudi cene prodaje naj ne bi bile takšne, kot jih navaja omenjeni časnik.
POPOVIČEV "SVETOVALEC" ZATRJUJE, DA NI BIL NIKOLI SVETOVALEC: O parcelah na Kolombanu pa je povedal tole
Koper
Zemljišče v Kolombanu se je na dražbah v letu 2016 prodajalo kar trikrat, a zaradi lege ni bilo zanimivo in je dobilo kupca šele leto kasneje, na peti dražbi, pojasnjuje Radivoj Andjelković, ki poudarja, da so bile dražbe javno objavljene. Kupil ga je Rus Marat Idrisov, ki je bil tudi edini interesent.
"Ker si je Idrisov želel investirati v Sloveniji, sem mu svetoval, naj se udeleži dražbe," pravi Andjelković. Rus je na kupljenem zemljišču želel zgraditi osem individualnih hiš, a so ob začetku geodetskih izmer ugotovili, "da je dostopno pot, ki je bila vrisana do zemljišča, nemogoče izpeljati, saj je na 30 m dolžine imela 8 m višinske razlike". Ker so mu prodali parcele brez dostopa oziroma niso preverili, kakšen je vrisan dostop v naravi, se je Idrisov obrnil na koprsko občino, kjer so mu predlagali, naj od soseda odkupi del zemljišča in si preko tega uredi dostop do javne ceste.
Ena od parcel na Kolombanu, ki jih je leta 2017 prodala koprska občina.
Idrisov obupal nad pridobivanjem gradbenega dovoljenja
Kot nadalje pojasnjuje Andjelković, je Idrisov odkupil celotno parcelo s hišo, ker mu sosed ni želel prodati samo del zemljišča. Za 885 m2 veliko parcelo s hišo in z vsemi priključki je takrat odštel 168.000 evrov, kar je 190 evrov/m2. A nato so na občini ugotovili, da na tem zemljišču, kjer je vrisal dostopno pot, na ovinku ne bodo mogla zavijati tovorna vozila.
"Zato je zdaj od druge sosede odkupil še del zemljišča, da bi bil lahko ovinek, kjer se dovozna pot priključi na javno, manj oster. Ko se je zopet zglasil na občini, so ugotovili, da je javna pot preozka, da bi se nanjo lahko priključile še nove hiše. Zato je najel odvetniško družbo in jo pooblastil za urejanje potrebne dokumentacije. Med tem je prišlo še obvestilo župana Popoviča, da se ne strinja z načrtovanimi osmimi hišami, ker je to preveč in da bi bilo tu zaželenih največ pet hiš," dodaja Andjelković, ki zanika pisanje Mladine, da bi bil kdaj zaposlen kot županov svetovalec.
Boris Popovič
Postopek projektiranja in pridobivanja gradbenega dovoljenja se je tako proti pričakovanju zakompliciral, stroški pa so se večali, zato se je Idrisov dve leti nazaj odločil, da vse skupaj proda. Parcele je ponudil petim nepremičninskim agencijam po ceni 150 evrov za kvadratni meter, a kupca za neurejeno zemljišče po tej ceni ni dobil.
Občina naj ne bi začela s komunalnim urejanjem parcel
"V začetku 2019 me je poklical in prosil naj mu pomagam prodati zemljišče. A se mi je 150 evrov/m2 neurejenega zemljišča zdelo preveč; strinjal se je s 105 evrov/m2. Pol leta sem zemljišče ponujal vsakemu, ki sem ga poznal, vendar ni bilo zainteresiranih. Na koncu je eno parcelo, ki je razdeljena na tri dele in presekana z občinskim pasom, kupila moja družina, eno Eva Popovič, potem zdravnik iz Ljubljane in Aleš Hojs, ki takrat ni bil minister. Za nakup smo se odločili v začetku junija 2019, kupoprodajna pogodba pa je bila sklenjena, ko je Idrisov priletel iz Rusije, to je 8. julija 2019," je še povedal Andjelković, ki tako zavrača pisanje Mladine, da naj bi bile parcele prodane po 86 evrov na kvadrat in da so komunalno urejene. Kot pravi, na njih ni ne vode, ne elektrike ne ničesar drugega, "razen izliva fekalij iz sosednjih hiš".
Hojs v času nakupa še ni bil minister.
Soglasje za nove lastnike ni več veljavno
Idrisov je pridobil soglasje za priključitev na javno cesto šele dve leti po nakupu, 24. junija 2019, a po pojasnilih Andjelkovića soglasje za nove lastnike ni uporabno, ker se nanaša na projekt Idrisova, "ki pa z novimi lastniki propade, ker bo vsak od njih gradil individualno hišo zase in moral pridobiti vsa soglasja na novo". Zaradi tega so novi lastniki v začetku tega leta poslali na občino predlog, da na svoje stroške uredijo komunalno infrastrukturo in pot, s katero bi se priključili na javno cesto.
"Mestna občina Koper ni začela s komunalnim urejanjem parcel. Sami lastniki smo na lastne stroške parcele očistili, poravnali in zakoličili. Za izgradnjo kanalizacije za področje Bertokov, Škofij in Hrvatinov so pridobljena kohezijska sredstva iz EU, načrtovana pa so že 15 let in s tem nimajo nikakršne povezave," še zaključuje Andjelković.