Na tisoče ljudi se je v četrtek zbralo na ulicah Kolkate, da bi obsodili posilstvo in umor mlade zdravnice ter zahtevali pravico za žrtev in konec nasilja nad ženskami v indijski družbi.
PODROBNOSTI O POSILSTVU IN UMORU ZDRAVNICE V INDIJI: Tisoči protestirajo za pravico in varnost žensk (FOTO, VIDEO)
Kronika
Translation:
— Ansh (@Pvt_insaann) August 14, 2024
lawyers are in support of CBI and they are saying that until and unless Moumita gets justice they will fight for her. So that no such heinous rape act happens ever in India
Everyone is protesting for Justice in Kolkata #Kolkata #RGKarHospital #JusticeForMoumita pic.twitter.com/woIRqnfq55
Brutalno umorjeno 31-letno zdravnico so prejšnji teden našli v državni bolnišnici, kar je sprožilo proteste po vsej Indiji. Indijski premier Narendra Modi je ob tem pozval k hitremu kaznovanju storilcev, ki so zagrešili ta "grozljiva" dejanja proti ženskam. V Kolkati so se množice sprehodile po ulicah in obsodile umor, ob polnoči pa so ob začetku praznovanja indijskega dneva neodvisnosti organizirale shod s svečami. Protestniki, ki so se zbrali pod geslom "ponovno si povrnimo noč", so zahtevali večje ukrepanje proti nasilju nad ženskami in nosili transparente z napisi, kot sta "Hočemo pravico" in "Obesite posiljevalca, rešite ženske".
Zdravniki v državi so v znak protesta po umoru zahtevali hitro pravico in boljšo varnost na delovnih mestih. V več državnih bolnišnicah so v ponedeljek prekinili izvajanje nenujnih storitev za nedoločen čas. Protesti so se razširili tudi na druge bolnišnice po državi, vključno z glavnimi mesti. Indijski mediji poročajo, da so umorjeno zdravnico našli v seminarni dvorani bolnišnice, kamor naj bi se odpravila na krajši počitek med dolgo izmeno. Obdukcija je potrdila spolni napad, starši žrtve pa so na sodišče vložili peticijo, v kateri sumijo, da je bila njihova hči skupinsko posiljena.
#WATCH | West Bengal CM Mamata Banerjee takes out a rally against the incident of rape and murder of a woman doctor at RG Kar Medical College and Hospital, in Kolkata
— ANI (@ANI) August 16, 2024
She is demanding justice for the victim and capital punishment for the accused. pic.twitter.com/z8rBxRuqGn
Čeprav so policisti pridržali moškega, ki je delal v bolnišnici in pomagal pacientom pri čakanju v vrstah, je bila policija obtožena, da je primer nepravilno obravnavala. Visoko sodišče v Kolkati je zato v torek primer preneslo na Centralni preiskovalni urad (CBI) z namenom, da bi "povrnili zaupanje javnosti". V zgodnjih jutranjih urah v četrtek je skupina približno 40 ljudi, jezna zaradi ravnanja oblasti, vdrla na območje bolnišnice R.G. Kar Medical College and Hospital, kjer je bila umorjena zdravnica. Moški so razbijali lastnino in metali kamenje na policiste, ki so se odzvali s solzivcem. Poslanec Zahodnega Bengala Abhishek Banerjee iz stranke Trinamool Congress je obsodil "huliganstvo in vandalizem", vendar je dodal, da so "zahteve protestirajočih zdravnikov poštene in upravičene".
Translation:
— Ansh (@Pvt_insaann) August 14, 2024
lawyers are in support of CBI and they are saying that until and unless Moumita gets justice they will fight for her. So that no such heinous rape act happens ever in India
Everyone is protesting for Justice in Kolkata #Kolkata #RGKarHospital #JusticeForMoumita pic.twitter.com/woIRqnfq55
Zgodovina spolnega nasilja v Indiji
Spolno nasilje nad ženskami je v Indiji zelo razširjen problem. Po podatkih Nacionalnega urada za evidenco kriminala je bilo leta 2022 v Indiji prijavljenih povprečno skoraj 90 posilstev na dan. Leta 2022 so policisti aretirali 11 oseb zaradi domnevnega brutalnega skupinskega posilstva in mučenja mlade ženske, ki so jo nato paradirali po ulicah Delhija. Prav tako je bil v letu 2022 aretiran policist, obtožen posilstva 13-letne deklice, ki je prišla na policijsko postajo prijaviti, da je bila skupinsko posiljena. Marca 2024 so več indijskih moških aretirali zaradi skupinskega posilstva španske turistke, ki je bila na motorističnem izletu s svojim možem.
Mnogi so v tem napadu videli vzporednice s strašnim skupinskim posilstvom in umorom mlade ženske leta 2012 na avtobusu v Delhiju. Ta dogodek je postal simbol nezmožnosti indijske družbe, da bi učinkovito obravnavala spolno nasilje nad ženskami. Njena smrt je sprožila množične in včasih nasilne proteste v Delhiju in drugih mestih po državi. Pod pritiskom javnosti je indijska vlada uvedla strožje kazni za posiljevalce in smrtno kazen za ponavljajoče se storilce. Prav tako so uvedli nove kazni za spolna kazniva dejanja, vključno s kaznivim dejanjem zalezovanja in zapornimi kaznimi za uradnike, ki ne prijavijo posilstev.