PODOBE NA MUZEJSKEM TRGU, KI NAS MORAJO PREDRAMITI: Pri 'zelenih' odločitvah je na prvem mestu koristoljubje (FOTO)

Koper

Ste vedeli, da povprečen Evropejec na leto zapravi 600 evrov za oblačila in 150 evrov za čevlje? Naše nakupovalne navade gredo v nebo. V zadnjih 40 letih se je količina ladijskega transporta povečala za 250 odstotkov. Kaj imajo ob tem skupnega nakupovanje, fotografija in ekologija? Pridite na koprski Muzejski trg.

Skrb za planet je spodbudila fotografinjo Urško Košir, da je ob dnevu ekološkega dolga za Slovenijo (18. april) in ob dnevu Zemlje, ki ga praznujemo 22. aprila, pripravila fotografsko razstavo Gaja – ena sama. Ta je iz Ljubljane preko Novega Mesta in Celja sedaj pripotovala v Koper, na novo odprtem Muzejskem trgu bo na ogled do 23. oktobra.

Razstava pod pokroviteljstvom koprskega župana Aleša Bržana upodablja problematiko aktualnega življenjskega sloga, kot so brezglavo potrošništvo, uničevanje krajine ter podnebne spremembe, ki se na različne načine kažejo na kakovosti našega življenja in vplivajo na naše zdravje. Naslov razstave je izpeljan iz reka "mama je ena sama".

Tudi naša Zemlja oziroma Gaja je ena sama, kar je fotografinji služilo kot inspiracija pri zasnovi projekta.

"Gaja je ena sama in si nikakor ne zasluži takšnega nehvaležnega ravnanja s svojimi viri. Ukrepati moramo sedaj, vsi skupaj, vključno s politiko in še posebej korporacijami, preden bo prepozno. Žal je trenutno pri sprejemanju 'zelenih' odločitev še vedno na prvem mestu koristoljubje. ​Če se navežem na znan indijanski pregovor: Ko bomo posekali zadnje drevo, ujeli zadnjo ribo in zastrupili zadnjo kapljo vode, bomo spoznali, da se od denarja ne da živeti. In potem nam res ostane samo še pobeg na Mars,« opozarja fotografinja, ki v svoje projekte rada vključi lepoto ženskih teles.

"Ženske na mojih fotografijah prenašajo močna sporočila, najsi gre za osebne zgodbe ali družbeno-umetniške kot je trenutna razstava. Z besedo in sliko želim spodbuditi spoznanje vsakega posameznika, da gre za zelo aktualno tematiko, v kateri smo vsi del težave. Dobra novica pa je, da smo hkrati lahko tudi del rešitve! Razstava tako za vsako od vključenih problematik predstavlja tudi rešitev oziroma dobro prakso, ki jo lahko zasledimo v Sloveniji," dodaja avtorica.

Razstava na prostem v manjši obliki bo do decembra na ogled tudi v Galeriji Luke Koper, kjer je avtorica posnela nekaj fotografij, saj v kontejnerjih potuje kar 80 odstotkov blaga, ki ga potrošniki kupujemo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Fošina |  18 .10. 2022 ob  17: 42
Meni se zdi tole izvrstna ideja in tudi trg kot celota mi je všeč. Uporaben prostor je in me veseli, da se ga uporablja.
hribi |  18 .10. 2022 ob  14: 56
-4
Te prakse tabel na Muzejskem tegu bi bilo dobro in tudi nujno takoj ustaviti. Ker nobena oblast ni večna in vse ideje niso vedno pametne. Morda bo ta isti prostor čez nekaj časa propagandno trobili za lastne ideje oza sporočila, ki niso pozituvna Saj vemo kaj vse smo imeli v Kopru.