Stopala so bistvenega pomena za vaše vsakdanje življenje, vendar jih ljudje pogosto zanemarjajo, kar lahko vodi do trajnih poškodb in kroničnih bolečin. V letu 2024 je kar 81 odstotkov Američanov poročalo o bolečinah v stopalih, kar je znatno povečanje v primerjavi z letom 2014. Raziskava podjetja Kuru Footwear je pokazala, da so najpogostejše težave bolečine v loku stopala (39 odstotkov), pod peto (35 odstotkov), na blazinici stopala (33 odstotkov), v gležnju (34 odstotkov) in prstih (10 odstotkov). Strokovnjaki poudarjajo, da so vzroki za te težave pogosto napačna obutev, nepravilna higiena in neustrezno ravnanje s stopali.
PODIATRI OPOZARJAJO NA NAJVEČJE NAPAKE PRI NEGI STOPAL: Te lahko povzročijo trajne poškodbe
Trendi
Podiatri opozarjajo, da so priljubljeni čevlji, kot so Crocsi, sicer udobni, vendar imajo številne pomanjkljivosti. Njihov ploski podplat brez opore za stopalni lok povzroča prekomerno obremenitev mišic stopala, kar lahko vodi do bolečin v peti in dolgoročnih težav. Poleg tega material, iz katerega so izdelani, povzroča potenje, kar lahko vodi do žuljev in draženja kože. Čeprav so primerni za krajša opravila ali sprostitev doma, jih ne bi smeli nositi ves dan ali za dolge sprehode.
Visoke pete so še en pogost vzrok za težave, zlasti pri ženskah. Njihova oblika z ozkim predelom za prste in dvignjeno peto pritiska na sprednji del stopala, kar vodi do bunionsov (kostnih izrastkov), otiščancev in bolečin v Ahilovi tetivi. Podiatri priporočajo, da visoke pete nosite le občasno in raje posežete po bolj podpornih čevljih, kot so športni copati ali čevlji z ravnimi podplati. Če želite dodati višino, so platforme boljša izbira kot klasične stiletto pete, saj zmanjšujejo pritisk na stopala.
Nepravilna izbira čevljev za športne aktivnosti je še ena pogosta napaka. Tek v neustreznih čevljih lahko povzroči poškodbe kolen in gležnjev, saj ne zagotavljajo ustreznega blaženja in podpore. Pomembno je, da izberete obutev, ki je prilagojena specifični dejavnosti, kot je tek, hoja ali tenis. Čevlje je treba zamenjati po 500 pretečenih kilometrih ali vsakih šest do osem mesecev, da preprečite obrabo, ki lahko povzroči dodatne težave.
Podiatri prav tako opozarjajo na napačne tehnike zavezovanja čevljev. Preveč ohlapno zavezani čevlji zmanjšajo podporo stopalu, kar je še posebej problematično za ljudi z nizkim stopalnim lokom. Obstajajo različne tehnike zavezovanja, ki lahko zmanjšajo bolečine ali povečajo prostor za prste. Na primer, široko vezanje sprednjega dela čevlja omogoča več prostora za prste, medtem ko lahko prekrivno vezanje nudi večjo oporo gležnjem.
Higiena stopal je poglavitna za preprečevanje okužb. Hoja brez čevljev po javnih mestih, kot so telovadnice, hoteli ali bazeni, povečuje tveganje za okužbe, kot so plantarjeve bradavice ali glivične bolezni. Vedno uporabljajte zaščitno obutev, kot so natikači, kadar hodite po takšnih površinah. Prav tako bodite pozorni na higieno v salonih za pedikuro. Uporaba nesteriliziranih pripomočkov lahko povzroči okužbe, kot so glivične bolezni nohtov, bakterijske okužbe ali celo resne zaplete, kot je celulitis.
Izbira nogavic ima prav tako pomembno vlogo pri zdravju stopal. Bombažne nogavice zadržujejo vlago, kar lahko vodi do žuljev in glivičnih okužb nohtov. Sintetične nogavice, ki odvajajo vlago, so boljša izbira, saj ohranjajo stopala suha in preprečujejo draženje kože.
Če opazite kakršne koli težave s stopali, kot so bunionsi, otiščanci ali kronične bolečine, se izogibajte samozdravljenju. Napačna diagnoza ali nepravilno zdravljenje lahko težave še poslabša. Posvetujte se s strokovnjakom, ki vam lahko ponudi ustrezno diagnozo in zdravljenje.