72-letni Američan, ki je 47 let živel ujet v krivicah, je končno oproščen posilstva, za katerega ni bil kriv. To predstavlja najdaljšo krivično obsodbo v zgodovini ZDA, ki je bila razveljavljena na podlagi dokazov DNK. Zgodba se je razpletla na njegov rojstni dan.
PO SKORAJ 50 LETIH NEPRAVIČNOSTI KONČNO SVOBODEN: "Nikoli nisem izgubil upanja" (FOTO, VIDEO)
Svet
Leonard Mack je preživel sedem let za zapahi. "Nikoli nisem izgubil upanja, da bo nekega dne dokazano, da sem nedolžen," je dejal za BBC. Toda kljub izpustitvi iz zapora je bil še vedno označen kot krivec za zločin, ki ga nikoli ni zagrešil.
Leta 1975 sta se dve najstnici vračali iz šole v New Yorku, ko ju je napadel oborožen moški in ju ugrabil. Eno od deklet je neznani moški dvakrat posilil, drugi pa je uspelo pobegniti in poiskati pomoč. Macka so aretirali, ker je naključno ustrezal opisu storilca, čeprav je imel trden alibi in ni bil oblečen podobno kot osumljenec. Tako je preživel naslednjih sedem let za zapahi, poroča BBC.
@innocence BREAKING: Leonard Mack was exonerated today — on his birthday — after 47 years of wrongful conviction in New York. Leonard’s wrongful conviction is the longest to be vacated based on DNA evidence in U.S. history. Learn more about his case at the link in our bio.
♬ Will to Live - Jacob Yoffee
Po izpustitvi iz zapora je vztrajal, da je nedolžen. Leta 2021 je okrožno tožilstvo ponovno odprlo njegov primer, opravilo testiranje DNK in končno izključilo Macka kot storilca zločina.
Izkazalo se je, da je dejanski storilec že prej obsojen zaradi številnih vlomov in posilstev, in ta moški je zločin priznal. Miriam E. Rocah, okrožna tožilka, je opozorila na pomen Mackove oprostitve in poudarila, da krivične obsodbe škodijo ne le tistim, ki so jih doletele, ampak tudi ogrožajo varnost vseh nas.
Leonard Mack, vietnamski veteran, je ob svoji oprostitvi dejal: "Današnji dan je bil dolgo pričakovan. Sedem let in pol življenja sem izgubil v zaporu zaradi kaznivega dejanja, ki ga nisem zagrešil, in skoraj 50 let živel s to nepravičnostjo."
Ob tej zgodbi se postavlja tudi vprašanje rasne problematike v kazenskem pravnem sistemu. Študija več kot 3.000 primerov oprostitev od leta 1989 je pokazala, da so temnopolti Američani sedemkrat pogosteje kot belci lažno obsojeni za huda kazniva dejanja, kar je razvidno iz poročila Nacionalnega registra oprostitev iz leta 2022, poroča CNN.