V minulih dneh smo poročali o dveh precej kontroverznih prijemih v spopadanju s pandemijo covida-19. Singapurska vlada je odločila, da necepljenim bo več plačevala stroškov zdravljenja, če bodo zboleli za novim koronavirusom, Avstrija pa je v ponedeljek kot prva v EU uvedla zaprtje javnega življenja za necepljene. V dveh ločenih anketah smo vas povprašali za vaše mnenje o navedenih primerih oziroma ali bi morali podobna ukrepa uvesti tudi pri nas. Odgovori vas bodo morda presenetili.
PLAČLJIVO ZDRAVLJENJE IN ZAPRTJE DRŽAVE ZA NECEPLJENE? To o teh ukrepih menite vi
Koper
V prvi anketi, navezujoči se na primeri Singapurja, nas je zanimalo, "ali bi morali tudi pri nas ukiniti plačevanje stroškov zdravljenja zaradi covida necepljenim?". Svoje mnenje je izrazilo 1.182 naših bralcev. 56 odstotkov sodelujočih v anketi je dejalo, da bi bilo to nedopustno, 30 odstotkom pa bi se po drugi strani takšen ukrep zdel pravilen. 12 odstotkov anketirancev meni, da bi necepljeni vsaj delno morali stroške zdravljenja kriti sami, nekaj sodelujočih (2 odstotkova) pa o tem še ni razmišljalo.
"Bi morali sistem, podoben avstrijskemu, uvesti tudi pri nas?", nas je zanimalo v drugi anketi. Ob tej naj spomnimo kaj pomeni zaprtje države za necepljene. V Avstriji lahko necepljeni svoj dom zapustijo le za nujne opravke, obisk pri zdravniku in odhod na delo ali v šolo.
22 odstotkov vprašanih bi podoben ukrep uvedlo tudi pri nas, saj "bi le na tak način dosegli zadostno precepljenost in končali epidemijo". 6 odstotkov bi šlo še korak dlje in necepljenim prepovedalo tudi hoditi v službo. 11 odstotkom vprašanih se zaprtje države za necepljene zdi dobra rešitev.
Temu sicer ostro nasprotuje 41 odstotkov sodelujočih v anketi, ki v tem ukrepu vidi prisilo. Prepričani so namreč, da bi se za cepljenje vsak moral odločiti svobodno. 18 odstotkov se strinja, da takšen ukrep ni primeren, saj gre za kršenje človekovih pravic. 2 odstotka vprašanih ta tema ne zanima, še kažejo rezultati. V anketi je sicer sodelovalo 995 oseb.