Nadzorniki Luke Koper so s petimi glasovi od devetih za novega predsednika uprave imenovali Gašparja Gašparja Mišiča. Ta bo mandat prevzel predvidoma 7. septembra. Mišič je napovedal, da bo pokazal, da so bili številni v zmoti o njem. Odzivi zlasti koalicijskih strank so negativni, premierka Bratuškova je imenovanje ocenila kot nedopustno.
Za Mišiča so neuradno glasovali trije predstavniki zaposlenih, predstavnica koprske občine Sabina Mozetič in predsednik nadzornega sveta Dino Klobas. Ta je po seji pojasnil, da se je sam zelo trudil za to, da bi eden od kandidatov dobil širšo podporo nadzornikov. Po "burnih razpravah" pa je, kot pravi, ugotovil, "da nobeden od kandidatov ne more dobiti absolutne večine". Zato so šli na glasovanje, ki bi ga morali po njegovih besedah tako ali tako opraviti, na njem pa je Mišič dobil potrebno večino.
"Mislim, da je za družbo Luka Koper slabo, da to podaljšujemo in podaljšujemo. Gospodu Branku poteče mandat 6. septembra. V kolikor bi do takrat ne imeli novega predsednika uprave, bi bilo to najslabše," je še ocenil Klobas.
Tega, kdaj bo Mišič nastopil mandat, nadzorniki sicer danes še niso dorekli. Najprej bo potrebno opraviti primopredajo med Brankom in Mišičem, ta pa bi moral praviloma prevzeti posle 7. septembra, je dodal Klobas.
Predsednik nadzornega sveta je ob tem poudaril, da je Mišič že v pogovoru z nadzorniki povedal, da v kolikor ne bo dosegel rezultatov, ki si jih bodo skupaj zastavili, da ga lahko nadzorni svet "odmakne brez odpravnine, in to bo šlo tudi v pogodbo". Čeprav tega še niso dorekli, bi bil nek "pravi rok" za tovrstno oceno 90 dni, je ocenil Klobas.
Sam Mišič pa je ob svojem imenovanju na čelo Luke za STA napovedal, da se bo dela lotil takoj in da bo pokazal, da so bili številni v zmoti o njem ter njegovih namenih in prepričanjih. Razočaran nad politiko se, kot pravi, vrača v gospodarstvo.
Poudarja, da so ga napadali z vseh možnih koncev, kar je po njegovem mnenju dokaz, da ni politični kandidat. "Nimam nobenega ozadja, niti v lastni stranki. To je moja osebna odločitev. Želim si, da bi bila tudi predsednica vlade ponosna name, kot člana stranke in nekdanjega državnega sekretarja," je povedal.
Predsednica vlade Alenka Bratušek je Mišičevo imenovanje ocenila za nedopustno in dodala, da se bo v torek "usedla s svojimi sodelavci in proučila ukrepe". Bratuškova je minuli teden na novinarski konferenci po seji vlade sicer povedala, da je Gašparju Mišiču predlagala, da se odpove kandidaturi za mesto predsednika uprave Luke Koper. Tedaj je tudi povedala, da bi si želela, da se "v družbah, sploh pa tako velikih, vodstvena mesta zasedejo s soglasjem nadzornega sveta in ne s preglasovanjem".
Vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer je na Twitterju zapisal, da je treba takrat, ko 70-odstotni lastnik nima več vpliva na odločitve o svoji lastnini, tiste, ki odločajo v imenu lastnika, zamenjati. Država je namreč skupaj s Kadom in Sodom skoraj 70-odstotna lastnica Luke Koper.
Po mnenju obrambnega ministra Romana Jakiča pa se mora nadzorni svet, ki ne upošteva stališča lastnika, vprašati, v imenu koga odloča. "Tako ravnanje je nedopustno," je še na Twitterju zapisal Jakič.
Do odločitve nadzornikov Luke so bili kritični tudi ostali koalicijski partnerji. Predsednik SD Igor Lukšič je bil nad imenovanjem zgrožen. "Tako brez občutka za realnost. Stvari so šle čez rob," je navedel za STA.
Imenovanje Mišiča je nesprejemljivo tudi za prvaka DL Gregorja Viranta. Njihova stranka, kot je navedel za STA, zahteva, da vlada takoj stori vse, kar je v njeni pristojnosti, da pride do zamenjave nadzornega sveta Luke Koper in Gašparja Mišiča.
Za prvaka DeSUS Karla Erjavca je izbira Mišiča nedopustna in tudi v nasprotju z interesi Luke. Tudi po njegovem mnenju je treba takoj imenovati nov nadzorni svet in Gašparja Mišiča razrešiti.
V največji opozicijski stranki SDS imenovanja Mišiča za novega predsednika uprave Luke Koper posebej niso komentirali. Na socialnem omrežju Twitter pa so zapisali: "Iskrene čestitke predsedniku vlade Zoranu Jankoviću za uspešno uveljavljanje 'pozitivne' kadrovske politike vlade v Luki Koper!"
Podpredsednica stranke Olga Franca je na Twitterju zapisala, da je "nepolitični" nadzornik Dino Klobas politično klonil. "Z Gašparjem Gašparjem Mišičem bo žal klonila tudi Luka Koper," je zapisala in dodala, da bo verjetno vstala Primorska.
Da je imenovanje Mišiča nezaslišano, pa menijo v NSi. Izbira nadzornega sveta ima po njihovem lahko za nadaljnje delovanje podjetja negativne posledice, obenem pa Mišičevo imenovanje po njihovem dokazuje, da meril in kriterijev, razen političnih referenc, v vladnem kadrovskem programu v glavnem ni.
Z odločitvijo nadzornega sveta Luke Koper pa je zadovoljen ljubljanski župan in nekdanji prvak PS Zoran Janković. Pri tem je izpostavil zlasti neodvisnost in pogum nadzornikov.
Generalna sekretarka Združenja nadzornikov Slovenije (ZNS) Irena Prijović je za STA ocenila, da je velika razdeljenost nadzornega sveta pri imenovanju Mišiča slaba popotnica delu nove uprave. Še posebej je razdeljenost po njenem problematična, če gre za razklanost med predstavniki kapitala in delavcev.
Oglasili so se tudi v Civilni družbi za pravično Slovenijo, kjer so še pred imenovanjem Mišiča njegovo kandidaturo označili za primer brutalnega političnega kadrovanja.