Napoved novega župana Milana Bogatiča, da Izola ne bo dobila novega kulturnega centra, ker "ni dovolj denarja in tudi izbrana lokacija ni primerna", še razburja. Izolani se niso kar tako pripravljeni odreči kulturnemu središču, ki ga čakajo že desetletja in bi zadostilo sodobnim programskim ter tehnološkim potrebam lokalnega okolja. Pred dnevi so se odzvali v izolski SD, kjer so prepričani, da je potrebno o tako pomembnem projektu sprožiti širšo javno razpravo, "nikakor pa je župan ne more samovoljno označiti za neprimerno". Zdaj so se odzvali v Civilni iniciativi (CI) Gibanje za Izolo, kjer pravijo, da so podatki, povezani s projektom kulturnega doma, ki se pojavljajo v medijih, "zavajajoči".
ODZIV IZOLSKE CIVILNE INICIATIVE: "Porabljenega veliko denarja, pričakovali bi več kot Cankarjev dom na papirju"
Izola
Najprej spomnimo, da se je zamisel o novem kulturnem domu porodila, ko so se vse štiri obalne občine potegovale za pridobitev projekta Evropske prestolnice kulturne (EPK). Na izolskem občinskem uradu za prostor in nepremičnine so spomladi 2015 sprejeli sklep, da se pripravi prostorski izvedbeni akt za ureditev območja IPA 3, parcelo s pogledom na morje pa so pridobili konec leta 2019. Občinski svet jo je razglasil za javno kulturno infrastrukturo, vlada pa je projekt umestila v načrt razvojnih programov 2021–2024 in zagotovila del denarja.
A sta naziv EPK dobili Gorica in Nova Gorica. Istrski župani so se pred mesecem dni izjasnili, da bi bil projekt izolskega kulturnega doma lažje uresničljiv, če bi dobili nepovratna finančna sredstva, saj občine ne morejo zagotoviti dodatnega denarja za sofinanciranje.
Arhitekturni projekt novega izolskega kulturnega doma
Potem, ko so v izolski SD pred tednom dni dejali, da bodo vztrajali pri zmagovalni rešitvi za kulturni center, ker so prepričani, da jo je mogoče racionalizirati tako, da bo bolj sprejemljiva za občinske finance, so se zdaj oglasili še v CI Gibanje za Izolo. Slednji menijo, da so podatki v zvezi s kulturnim centrom, ki se pojavljajo v medijih, zavajajoči. "Predvsem, kar zadeva denar kot tudi lokacijo. V neuspeli kandidaturi za EPK se pojavlja Piran kot nosilec, ostale občine smo pridružene. Zakaj kandidatura ni uspela?" se sprašujejo in izpostavljajo poročilo Evropske komisije iz decembra 2020, ki je kandidaturo zavrnila.
"Stroški plač in administracije so bili nenavadno visoki in neobičajni, saj so znašali kar 21 odstotkov predvidene cene vseh stroškov v višini 5.623.583 evrov oziroma več kot milijon letno. Tu so še druga dejstva, kot je slaba povezava med lokalnimi kulturnimi ustanovami, negotovost financiranja s strani lokalnih skupnosti … Veliko dvomov, da bodo cilji, ki jih zahteva EU za take projekte, izvedeni, tudi zaradi pomanjkanja analiz. Teh stroškov v višini 260.000 evrov, ki so odpadli na Izolo, nismo upoštevali," so zapisali.
Ko kandidatura za EPK ni uspela, je prišlo do odločitve za izgradnjo kulturnega centra, imenovanega tudi Istrski, za katerega je bilo do sedaj porabljenih 1.804.601 evrov in ne 120.000 evrov, "kot navajajo mediji", so zapisali. "Praktično vsak župan je naročal in plačeval razne študije, programe, delavnice, natečaje, programska izhodišča, preverjanje tega in onega. Vse z zunanjimi sodelavci, medtem ko je samo na uradu za okolje in prostor na občini 13 zaposlenih. Se res ne da nič narediti v hiši? Tudi te plače so naš strošek. Vse se premika po polžje, Izolani pa ostajamo brez spodobnega kulturnega centra."
Tabela porabljenih občinskih sredstev za projekt kulturnega centra, ki so jo pripravili v CI Gibanje za Izolo.
V CI so prepričani, da je bil natečaj izveden s figo v žepu, saj "bi projektirali, ko pa še niti vse zemljišče ni pridobljeno". "Porabljenega je bilo že kar nekaj denarja, zato bi pričakovali drugačne rezultate in ne kopico študij, programov, delavnic in kot pravijo zmagovitemu projektu 'Cankarjev dom' na papirju," zaključujejo in dodajajo:
"Kulturni dom potrebujemo. Kakšnega in kje bi pa lahko v teh letih tudi že naredili analizo o številu in vrsti prireditev in številu obiskovalcev, kar ni razvidno iz Strategije kulture."
Komentiraj
"Ljudje, ki so med predvolilno kampanjo imeli odgovore na vse tegobe zdravstva, gospodarstva, socialnih politik in drugih družbenih izzivov, so velik del tega preprosto pozabili. Odgovorov se ne spomnijo več."
Darinka Pavlič Kamien, podjetnica in komunikatorka
Sreda, 15.marec 2023
vecer.com
Nova garnitura mora vodit občino in narediti vse kar je bljubila pred volitvami:
1. Tehnološki park z EU sredstvi
2. Zagotoviti prehrambeno samozadostnost
3. Zagotoviti energetsko samozadostnost s sončnimi elekrarnami
4. Zagotoviti vodno oskrbo z zajezitvijo naših domačih vodnih virov.
5. In še marsikaj so obljubili.
Alora kje smo ?
A imate na mizi prave konkretne odločitve ?
Ne mi reč, da se bodo sedaj skupaj s to butasto iniciativo ukvarjali samo s preteklostjo.
Povejte jim, da niso več opozicija !
Podobno je pri nas v Piranu z gledališčem Tartini ... ni da je tam vsak dan nekaj - po moji oceni je še dosti prostora za kulturno vsebino.
Obalne galerije pod vodstom Mare Ambrožič Verderber so sicer v zadnjem času dobile svežega vetra in se vse več dogaja ... in na tem bi morali najprej delat - razvijajmo kulturno povpraševanje, vsebino in jo bolj aktivno promovirajmo, da bo večje povpraševanje po kulturnih produktih. Namesto, da vehamentno gradimo na zalogo in za to pufamo narod.