Za lastnike psov in mačk je pogosto frustrirajoče, da ne morejo razumeti pomena laježa in mijavkanja. Vendar pa bi to morda kmalu lahko postalo mogoče. Kitajska tehnološka družba Baidu načrtuje, da bo uporabila umetno inteligenco za prevajanje zvokov živali v človeški jezik.
OD MIJAVKANJA IN LAJEŽA DO BESED: Znanstveniki želijo uporabiti UI za prevod živalskih zvokov v človeški jezik
Trendi
Baidu je vložil patent za nov visokotehnološki sistem, ki ne bo zajemal le zvokov živali, temveč tudi podatke o njihovi telesni govorici, vedenju in drugih bioloških znakih. Umetna inteligenca bo te podatke analizirala in prepoznala čustveno stanje živali. Nato bo ta čustva prevedla v človeški jezik, kot sta kitajščina ali angleščina.
Trenutno je projekt še v fazi raziskav, Baidu pa opozarja, da bo trajalo nekaj časa, preden se ta patent spremeni v izdelek. Kljub temu pa so podobni poskusi že v teku. Znanstveniki iz organizacije Earth Species Project in raziskovalci na projektu CETI so že začeli uporabljati umetno inteligenco za razumevanje živalske komunikacije, medtem ko so danski znanstveniki prvič uporabili AI za prevajanje zvokov prašičev v čustva.
Baidu ni edina družba, ki se ukvarja s tovrstnim raziskovanjem. Nekatere obstoječe aplikacije, ki trdijo, da prevajajo zvoke hišnih ljubljenčkov, niso bile preveč uspešne, saj so slabo ocenjene. Po mnenju strokovnjakov bi Baidu lahko predstavil aplikacijo, ki bo analizirala video posnetke vaših ljubljenčkov in vam ponudila "prevod", poroča Daily Mail.
Čeprav mnogi pozdravljajo možnost, da bi bolje razumeli, kaj nam želijo povedati naši ljubljenčki, so nekateri skeptični in opozarjajo, da bo treba počakati, da vidimo, kako bo to delovalo v praksi. Umetna inteligenca bi lahko odprla povsem novo dimenzijo komunikacije med ljudmi in živalmi, vendar strokovnjaki še vedno ostajajo previdni.