"OBOGATITEV ROMSKEGA BESEDNEGA ZAKLADA": Ministrstvo za kulturo pojasnjuje slovensko-romski LGBT+ slovar

Slovenija

Poročali smo že o prvem slovensko-romskem LGBT+ slovarju, ki ga je financiralo ministrstvo za kulturo, pripravila pa Društvo DIH in Romski akademski klub. Prevod je zapisan v prekmurski romščini, v njem pa so razlage številnih LGBTQ+ izrazov za opis različne spolne usmerjenosti in spolne identitete. Ministrstvo je zdaj pojasnilo, zakaj so se odločili, da omenjeni projekt financirajo in kakšen pomen ima LGBT+ slovar za kulturo romske skupnosti. 

Na Ministrstvu za kulturo so potrdili, da so financirali prvi slovensko-romski LGBT+ slovar. Pri tem so razkrili tudi nekatere finančne podatke. "Ministrstvo je v letu 2023 v višini 3.595 evrov financiralo projekt “KVIR ROM – preoblikujmo gibanje” prijavitelja Romski akademski klub. Ime projekt KVIR ROM je sestavljen iz besede kvir (agl. queer), ki označuje spekter najrazličnejših spolnih identitet, spolnih vedenj in izrazov spola, ki ne vsebujejo hetero normativnosti in spolne binarnosti ter besede Rom," pojasnjujejo.

Projekt je vključeval več aktivnosti. Tako je bila organizirana okrogla miza z naslovom "Integracijsko usklajevanje, zmožnosti povezovanja in vzporednega vključevanja LGBT+ in romskih tematik v projektne aktivnosti", ki je bila izvedena 18. septembra 2023 v Mladinskem informativnem in kulturnem centru Murska Sobota. Po navedbah ministrstva je projekt vključeval tudi predavanje z naslovom 'Preoblikujmo gibanje LGBT+ Rominj in Romov', izvedeno 14. novembra 2023 v Škucu v Ljubljani, ter objavo spletnega slovensko romskega e-slovarja.

Imamo ga! Romski akademski klub je v sodelovanju z Društvo DIH pripravil prvi slovensko-romski LGBT+ slovar. V sklopu...

Posted by Romski Akademski Klub on Friday 15 December 2023

"Govore na okrogli mizi so prijavitelji pripravili s predstavniki romske kot LGBT+ skupnosti, v nekaterih so predstavili izzive in že izvedene dobre prakse ter ideje in načrte za nadaljnje sodelovanje in povezovanje. Predavanja in delavnice so bile pripravljene za LGBT+ društva, katerih namen je bil ozaveščanje širšega prebivalstva o romski kulturi in jeziku, kar naj bi prispevalo k lažjemu razumevanju izzivov Romov, ki so tudi del LGBT+ skupnosti. Predstavili so se posamezniki iz romske skupnosti, ki so del LGBT+ skupnosti," pojasnjujejo na Ministrstvu za kulturo.

Projekt je bil financiran na podlagi prijave na javni razpis za izbor kulturnih projektov na področju romske skupnosti za leto 2023, med cilji javnega razpisa pa navedli "ohranjanje, promocija in razvoj kulture, jezika in identitete romske skupnosti, spodbujanje aktivnosti in ustvarjalnosti pripadnikov romske skupnosti na področju kulture, višja raven varovanja kulturnih pravic v okviru deklariranih človekovih pravic, kulturna integracija ob ohranjanju kulturne raznovrstnosti ter večja ozaveščenost o kulturi in jeziku romske skupnosti".

Kot še pojasnjujejo, se je ministrstvo odločilo za financiranje tega slovarja zato, ker je celoten projekt ustrezal kriterijem iz javnega razpisa. Tako je strokovna komisija, ki je ocenjevala projekt, v utemeljitvi ocene zapisala: "Projekt zelo dobro prispeva k  ohranjanju, razvoju, spoznavanju in promociji kulture, jezika in identitete romske skupnosti ter k jezikovni in kulturni raznolikosti. Uvajanje LGBTIQ+ dimenzije dodaja nov izziv v preučevanje identitete pripadnikov romske skupnosti; gre za novost, da se romska skupnost sooča tudi s presekom dveh ali več osebnih okoliščin, ki vplivajo na identiteto posameznika. Projekt zelo dobro prispeva k integrativnemu delovanju."

Na vprašanje, kakšen vidik s področja kulture romske skupnosti naslavlja slovar, pa odgovarjajo: "V slovarju so zajete besede, fraze in definicije v slovenskem in romskem jeziku za lažje razumevanje romske kot LGBT+ skupnosti. V romski jezik so prevedene besede, ki označujejo spol, spolno usmerjenost ipd. in pomenijo obogatitev romskega besednega zaklada. Vključene so tudi besede in fraze, ki jih Romi uporabljajo v romskem jeziku za opis LGBT+ oseb, definicijo biseksualnosti, trans spolnosti ipd. Izvedba projekta je zajemala raziskovalno delo, izvedbo intervjujev in sodelovanje različnih predstavnikov romskega prebivalstva, ne le mlajših, tudi starejših."

Kot so še zapisali, je bil namen projekta "povečati vidnost romske LGBT+ skupnosti, strokovnjaki na področju LGBT+ skupnosti pa so se seznanili z romsko skupnostjo, kar jim omogoča bolje razumevanje potreb in izzivov, s katerimi se soočajo romski LGBT+ posamezniki. S ponudbo natančnih in vključujočih jezikovnih izrazov slovar prispeva k promociji sprejemanja in razumevanja romske skupnosti kot celote," so prepričani na kulturnem ministrstvu, kjer navajajo tudi povezavo, na kateri je slovar prosto dostopen: https://issuu.com/marbar30/docs/slovensko-romski_lgbt_slovar.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
pajade |  04 .08. 2024 ob  11: 53
@Tomaž: homiči se res ne razmnožujejo, jih je pa vedno več. Zahvaljujoč promociji LGBT skupnosti in ministrstva za kulturo (kakšno kulturo?). Te navidez nedolžne promocije so zelo uspešne, začnejo z našimi otroci že v vrtcu. In mi jih lepo financiramo...
Tomaž |  04 .08. 2024 ob  09: 43
Ministrstvo za kulturo želi spreobračati te sodržavljane v homiče. S tem želi zmanjšati njihovo število in težave, ki jih povzročajo, saj se homiči ne razmnožujejo.
hribi |  02 .08. 2024 ob  15: 56
17
Ne morem verjeti kaj delajo ti kreteni z našim denarjem
vseved |  02 .08. 2024 ob  12: 37
15
Ta slovar pa bo res veliko pripomogel k ohranjanju romske kulture!