V zadnjem času se je na naše uredništvo obrnilo več jeznih občanov Izole, ki so na dom prejeli visoke kazni zaradi prekoračitve hitrosti, čeprav sami niso vedeli, da jih nekdo meri. Zadeva je šla celo tako daleč, da so nekateri v roku dveh tednov dobili po dve ali tri kazni v znesku nad 200 evrov, kar za marsikoga v teh časih predstavlja pravo premoženje. Obrnili smo se na občino, da bi poizvedeli, čemu tako poostren nadzor nad hitrostjo.
"Moti me predvsem to, da sem dobila dve kazni. Če bi me na določenem mestu ustavil policist, bi takoj prejela globo in bila seveda bolj pazljiva. Tako pa je bil tja podtaknjen radar, mimo katerega smo se veselo vozili. Domov sem dobila dve kazni po 250 evrov. Tudi to se mi zdi pretirano glede na prekršek, saj sem hitrost prekoračila za 12 km/h," je zapisala ena od jeznih bralk, ki je dobila dve kazni za ponovljen prekršek. Vozila je nekaj čez 60 km/h na ravnici med križiščem pri avtokampu in križiščem za Korte. "Vozila sem v času, ko v šoli, ki je precej oddaljena, ni otrok, kjer pešci sploh niso predvideni, ker ni pločnika. Skratka, občutek imam, da želi občina le dobro zaslužiti na moj račun in da ne gre za preventivo v cestnem prometu." Takšnih "pritožb" pa smo na uredništvo dobili več.
Na občini so nam potrdili, da je omenjena lokacija res ena od tistih, kjer je radar postavljen. Sicer so ga postavili večinoma na območje v okolici osnovnih šol, igrišč in vrtcev.
"Od prvega januarja letos je bilo izdanih 211 glob v znesku 40.760 evrov. To je znesek polno izdanih glob, v kolikor kršitelji plačajo v roku osmih dni po pravnomočnosti, je ta znesek polovico manjši," je za Regional pojasnila Martina Miklavčič Šumanski, predstavnica za stike z javnostjo na občini Izola.
Pa vendar se kljub zapisanemu poraja vprašanje, ali morda občina vsega skupaj ne izkorišča za polnjenje dokaj prazne občinske blagajne na račun svojih občanov. Predvsem zato, ker do sedaj takih ostrih nadzorov ni bilo, kljub temu pa tudi ni bilo večjih težav (nesreče, nevarne vožnje ob šolah). Na občini vztrajajo, da je cilj postavitve mobilnega radarja zmanjšanje hitrosti v naselju in s tem večja varnost vseh udeležencev v prometu, predvsem pa otrok.
"Cilj Občine je, da skozi te aktivnosti doseže varnost in umirjenost prometa z željo, da bi bilo prehitre in s tem nevarne vožnje čim manj. Občini ni interes pobirati "prostovoljnih prispevkov", temveč varovati naše prebivalce, še posebej najmlajše," je v odgovoru še pojasnila Miklavčič Šumanska, ki tako tudi zavrača namige jeznih občanov o polnjenju malhe. "Namigi občanov ne držijo, so pa pričakovani, saj so jih izrekli jezni občani, ki so bili kršitelji. Naj povemo, da je občina po drugi strani prejela tudi veliko pohval občanov v zvezi s takimi preventivnimi akcijami, s katerimi se počutijo varnejše. Poleg tega bi poudarili tudi dejstvo, da smo o mobilnih radarjih in prekrških večkrat obveščali javnost in medije s sporočili za javnost in z izjavami," je še pojasnila.
Več iz rubrike Pod lupo: