OB TEDNU OTROKA POUDAREK NA POGOVORU: "Otroci bi morali imeti vedno prednost pri odločitvah v zadevah, v katerih so udeleženi"

Slovenija

Danes se začenja Teden otroka, ki ga bo ob praznovanju 30-letnice TOM telefona zaznamovalo geslo "Odgovor je pogovor". Otroci bi morali imeti vedno prednost pri odločitvah v zadevah, v katerih so udeleženi, ali v postopkih, ki vplivajo na njihov položaj, je ob tednu otroka v sporočilu za javnost poudaril varuh človekovih pravic Peter Svetina. 

Letošnji teden otroka pod geslom "Odgovor je pogovor"

Ideja o telefonu za otroke se je porodila leta 1990 na pobudo komisije za otrokove pravice pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Telefon je predstavljal eno izmed novih oblik stika z otroki in mladostniki. Pet let kasneje je zaživela Nacionalna mreža TOM, ki je pod enotno brezplačno številko omogočila telefonsko pomoč otrokom in mladostnikom po vsej Sloveniji. Telefon je namenjen različnim problemom, ki jih otroci in mladostniki imajo s seboj, v družini, šoli ali s sovrstniki.

Med najpogostejšimi vsebinami, ki jih beležijo na TOM telefonu, so po navedbah ZPMS še vedno vrstniki, družina, ljubezen, vendar je opazen trend naraščanja kontaktov v povezavi z duševnim zdravjem, kot so osamljenost, strah, depresija ter razmišljanje o samopoškodovanju in samomoru. To je še poglobila epidemiološka situacija, še posebej v spomladanskih mesecih, ko so bile šole zaprte in tudi vsi socialni stiki zelo omejeni.

Letos zato še posebej poudarjajo pomen pogovora, saj lahko z njim hitreje najdemo rešitev, si olajšamo občutke žalosti, jeze in razočaranja ter dobimo občutek, da nismo sami. Kot so še izpostavili na ZPMS, problem postane manjši, ko ga z nekom delimo, s pogovorom spoznavamo nove prijatelje, zmanjšamo stres in se razbremenimo.

To sporočilo želijo mladim v posebni video poslanici prenesti z igralko Niko Rozman in voditeljem Malih sivih celic Nikom Škrlecem, ki sta v času spomladanskega zaprtja šol Televiziji Slovenija vodila dopoldanski program za otroke.

Različne prostočasne in razvedrilne aktivnosti za otroke v vseh večjih krajih po Sloveniji v Tednu otroka organizirajo tudi ZPMS in društva prijateljev mladine, obeležujejo ga vrtci in šole, v Muzeju pošte in telekomunikacij pa bo prikazan razvoj tehnologije v treh desetletjih delovanja telefona za mlade v stiski. Družine lahko v tednu otroka brezplačno obiščejo Prirodoslovni muzej Slovenije.

Na ministrstvu za zdravje pa pozivajo, da v tednu otroka ne pozabimo na najmlajše bolnike v bolnišnični šoli Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in da otrokom omogočimo čim bolj brezskrbno otroštvo.

Svetina ob tednu otroka izpostavil potrebo po skrbi za največjo korist otroka

V praksi pravice otrok še niso dovolj zaščitene, meni Svetina. Opozoril je, da mora biti vodilo vseh odločitev in ukrepov, ki zadevajo otroka, otrokova največja korist. Varuh človekovih pravic želi glas otrok okrepiti s pomočjo mreže zagovornikov otrok, ki otrokom pomagajo izraziti svoje mnenje v vseh zadevah in postopkih, v katerih se znajdejo. "Lani je bil zagovornik dodeljen kar 65 otrokom, katerih povprečna starost je bila 11 let. Konec leta je bilo na našem seznamu 63 zagovornikov, kar kaže na to, da je institut zagovorništva dobro prepoznan, uveljavljen in nujno potreben," je v sporočilu za javnost navedel Svetina.

Varuh je odgovorne pozval tudi, naj čim prej sprejmejo zakon, ki bo urejal celostno obravnavo otrok žrtev in prič kaznivih dejanj v hiši za otroke Barnhaus. Pozdravil je začetek uporabe družinskega zakonika in uveljavitev zakona o nepravdnem postopku, a opozoril, da se je z njuno uveljavitvijo še povečala potreba po izvedencih klinične psihologije za otroke, psihiatrije in pedopsihiatrije, zaradi česar na sodiščih prihaja do zastojev. Varuh si želi tudi več medresorskega usklajevanja med institucijami, brez prelaganja odgovornosti za zaščito otrokovih pravic.

Svetina se zavzema tudi za vključevanje otrok in mladostnikov v odločevalne procese o vsebinah, ki se nanašajo nanje. "Kot je Slovenijo opozoril Odbor za otrokove pravice Združenih narodov ob zadnjem pregledu izvajanja konvencije, bi morala država pritožbe otrok obravnavati na otroku občutljiv in hiter način. Zato pri varuhu načrtujemo ozaveščanje otrok o njihovi pravici do neposrednega vlaganja pritožb pri varuhu ter za zagotavljanje dostopnih, enostavnih in otroku prijaznih postopkov," so še navedli pri varuhu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija