Nemčija se spopada z novim “poslovnim modelom” med migranti, ki zaslužijo visoke zneske s sprejemanjem mladoletnih migrantov brez spremstva v svoja stanovanja. V Severnem Porenju-Vestfaliji prejema 23-letni sirski migrant do 13.000 evrov mesečno za nastanitev petih mladoletnikov, kar je zgolj eden izmed številnih podobnih primerov. Migranti pogosto navajajo lažne podatke o starosti in številu otrok, kar jim omogoča dostop do socialnih ugodnosti ter visokih denarnih prejemkov iz nemškega proračuna. Kljub visokim stroškom za davkoplačevalce pa politika doslej ni sprejela konkretnih ukrepov za omejitev te prakse.
Migranti že zdaj predstavljajo velik finančni pritisk za nemške davkoplačevalce, ki vsako leto prispevajo na desetine milijard evrov, vendar nekateri podjetni migranti zaslužijo osupljive zneske. V primeru iz zvezne dežele Severno Porenje-Vestfalija 23-letni sirski migrant prejema 13.000 evrov na mesec za nastanitev petih mladoletnih migrantov v svojem stanovanju.
Po poročanju portala rmx.news to ni osamljen primer in predstavlja nov "poslovni model v Nemčiji". Hkrati pa mladinski centri in podjetja, ki posredujejo te nastanitve, prav tako dobro zaslužijo. Številni “mladoletni migranti brez spremstva” sploh niso mladoletni, temveč ob vstopu v Evropo lažejo o svoji starosti, kot so mediji že večkrat poročali. Takih migrantov je v Nemčiji vedno več. Ko so enkrat v Nemčiji, je mladinsko socialno varstvo odgovorno za iskanje nastanitve zanje. Sodelujejo z “neodvisnimi sponzorskimi združenji”, ki nato migrante namestijo pri rejniških družinah. Številne družine za to storitev prejemajo velike vsote denarja, medtem ko združenja prejemajo še visoko mesečno provizijo za nastanitev migrantov.
Tako se je tudi Sirec, Osama H., ki v Hagnu živi od leta 2015, uradno frizer, naučil, da lahko postane rejniški oče in zasluži visoke vsote denarja z namestitvijo mladoletnikov brez spremstva. Po podpisu pogodbe z mladinsko organizacijo Kinego GmbH decembra 2023 je prejel prva dva otroka, 16-letnega Abdurrahmana A. in 17-letnega Mohammada A. Zanju prejme 4.074 evrov mesečno od mladinskega socialnega urada za pokritje “osnovnih potreb mladostnikov”.