NEMŠKI EKONOMIST: Evropa se pred Rusijo lahko reši le z jedrskim orožjem

Svet

Hans-Werner Sinn, nemški ekonomist, je v intervjuju opozoril na tveganje, da bi ZDA lahko doživele državni bankrot, kar bi imelo hude posledice za svetovni finančni sistem. Po njegovem mnenju ZDA že dolgo živijo na robu plačilne nesposobnosti, kar bi lahko negativno vplivalo na svetovno gospodarstvo.

Hans-Werner Sinn

"Po svetu se govori, da ZDA dihajo na škrge," je povedal Sinn za nemško revijo Focus. Po njegovih besedah ameriške državne obveznice skorajda ne zanimajo več vlagateljev, saj so veliki vlagatelji šokirani, ko so ugotovili, v kakšnem slabem finančnem stanju so ZDA in kako slaba je njihova boniteta, piše Welt.

Sinn, nekdanji predsednik Inštituta za ekonomske raziskave (Ifo) in priznani ekonomist, je izpostavil, da so Trumpovi svetovalci že razmislili o ukrepih, ki bi jih pri zasebnih dolžnikih obravnavali kot insolventnost, torej kot primanjkljaj pri plačilu dolgov. Kljub temu pa po njegovem mnenju ZDA nočejo doživeti odprtega bankrota. "Po moji interpretaciji je razlog za grožnje z visokimi carinami prav to, da Trump skuša izvesti pritisk na druge države, da podprejo ZDA in jim zagotovijo finančno pomoč," je pojasnil Sinn.

ZDA že dolgo živijo preko svojih možnosti

Sinn pojasnjuje, da ZDA že desetletja živijo preko svojih zmožnosti. "Kupovale so potrošniške izdelke iz drugih držav in nastali primanjkljaj na tekočem računu so plačevale z obveznicami. Posledično so hitro rasli zunanji dolgovi, še hitreje pa so se povečali stroški obresti." Neto dolg ZDA do drugih držav znaša ogromnih 26 bilijonov dolarjev, vsako leto pa ta dolg naraste za več kot bilijon dolarjev, kar pomeni dodatnih 1000 milijard dolarjev. Obresti, ki jih ZDA plačujejo za svoje državne obveznice, že zdaj predstavljajo 13 do 14 odstotkov državnega proračuna, medtem ko v Nemčiji ta delež znaša le okoli dva odstotka.

Posledice državnega bankrota ZDA

Sinn opozarja, da bi imel državni bankrot ZDA zelo resne posledice za svet. "Če ameriške državne obveznice izgubijo vrednost, bo to vplivalo na banke po vsem svetu. Banke bodo utrpele velike izgube zaradi padca vrednosti obveznic in bodo morale prilagoditi vrednost teh obveznic v svojih bilancah. To bi lahko povzročilo težave in celo bankrote v finančnih institucijah." ZDA so s svojim dolarjem uživale veliko prednost, saj so se lahko zadolževale v valuti, ki jo same tiskajo. Toda zdaj se kaže, da so ta privilegij prekomerno izkoriščale, kar ima resne posledice za celotno svetovno gospodarstvo.

Sinn zaključuje, da so ZDA že presegle meje, do katerih bi se lahko zadolževale, kar bi lahko imelo globalne posledice. Poudarja, da je stanje v ZDA zdaj tako resno, da bi morebitni bankrot ZDA dolgoročno vplival na svetovno gospodarstvo in finančne trge.

Potrebna je evropska obrambna unija

Poleg finančnih opozoril Sinn opozarja tudi na varnostne grožnje, s katerimi se sooča Evropa. Poudarja, da Evropa nujno potrebuje politično unijo, ki bi vključevala skupno vojsko in jedrsko orožje, da bi se lahko učinkovito obranila pred zunanjimi grožnjami, kot je agresija Rusije pod vodstvom Vladimirja Putina. Po njegovem mnenju je edini način, kako se Evropa lahko zaščiti pred Putinom, ustanovitev obrambne unije, ki bi bila opremljena z jedrskimi raketami, predvsem francoskimi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija