Nacionalni program za mladino doživel obalni krst

Piran

V piranski občinski palači je včeraj potekala predstavitev Nacionalnega programa za mladino. Predstavniki Ministrstva za delo družino in socialne zadeve ter Urada za mladino so tako orisali glavne smernice programa, ki ga je vlada že sprejela in poslala v državni zbor. 

Različne delovne skupine so opravile študije in raziskave o tem, katere so najbolj pereče problematike, s katerimi se mladi soočajo in na podlagi ugotovitev postavili cilje v več segmentih. Tako program v prihodnjih devetih letih predvideva izboljšanje kompetenčnega opremljanja oziroma neformalnega izobraževanja, predvsem pri drugostopenjskem izobraževanju.

Velika težava mladih je tudi zaposlovanje. V ta namen naj bi mladim pomagali s kariernimi centri, da bodo ti lažje začrtali svojo pot, cilj je med drugim tudi izboljšanje delovnih mest mladih, ki so sedaj v veliki meri prekerna. Z zaposlitvijo in socialno varnostjo je povezana tudi bivanjska problematika. Mladi se vse kasneje in vse težje odločajo za odcepitev od “hotela mama”, v povprečju morajo za ta korak imeti relativno stabilno zaposlitev in vsaj 1000 evrov mesečnih neto prihodkov.

Kaj so prioritete mladih?

Govor je bil tudi o zdravstvu. Če je v zadnjem času opaziti pozitivne trende pri kadilskih navadah (vse manj mladih kadi), je na drugi strani težava prekomerno pitje alkohola, saj je ta fenomen v porastu že nekaj let. Med cilji pa je tudi večja politična participacija mladih, ki so sedaj apatični in zelo malo vpleteni v proces odločanja.

"Program daje le smernice. A strategije moramo začeti realizirati. Čas je, da poskrbimo za mlade, da strategije postanejo ukrepi, podprti s financami iz proračuna," je dejal sekretar na Ministrstvu za delo družino in socialne zadeve Dejan Levanič. Denarja je sicer malo, sredstva se v prihodnjih letih ne bodo bistveno povečala, razen v primeru uspešnega črpanja evropskih sredstev. A po Levaničevih besedah bi lahko ob boljši koordinaciji med ministrstvi že sedanja vsota denarja zadostna. "Gre samo za učinkovito rabo," je pojasnil.

Veliko je bilo tudi slišati o brezposelnosti, ki je med mladimi ogromen problem in kaže, da bo iz leta v leto večji. Sicer je bil sprejet zakon, ki bo od 1. novembra vse delodajalce oprostil prispevkov za zaposlene (drugi bruto plače), a je piranski župan Peter Bossman ob tem opozoril, da je težava drugje. "V Piran so prišli investitorji, ki bi prinesli delovna mesta. Ko so izvedeli, koliko časa bi morali čakati, da bi karkoli zagnali, so se raje orientirali na Hrvaško. Poenostaviti moramo postopke, samo tako lahko računamo na investicije in delovna mesta, sicer bodo strategije zgolj mrtve črke na papirju," je dejal piranski župan.

Deli novico:

StrupeniAdi |  21 .08. 2013 ob  12: 34
lp
Se popolnoma strinjam z spodnjo navedbo!.Piranski župan si je to preprosto izmislil.Ideje so,nekaj znanja tudi,predvsem pa veliko volje.Podprimo enkrat končno te ideje(mladih)in jih pustimo delati.!
G.Bossman in njegova svita pa naj se grejo "nadmudrivanja"še naprej.Morda jih bodo volilci zopet nagradili.!
G. Bossman imamo že nekaj prakse - ne s takimi |  21 .08. 2013 ob  11: 47
G. Bossman,
investitorji niso nikoli prinesli delovna mesta .
Investitor rešuje le svojo rit, ker potrebujedenar in kredit, ponudi občini, kako bo "zrihtal" objekte, kjer bodo potrebni tudi delavci.
Župan in investitor se povežeta - počrpata sredstva od investicije, če kaj ostane dobijo nekaj tudi podizvajalci, čene se še njih nategne in za že opravljeno delo ne dobijo nič.
Potem vsi vpleteni ugotovijo kako so nemogoče razmere in pustijo na pol narejen objekt .....in tako gredo naprej v drugo občino....na drugo delovišče.
Mi pa mladim ponujamo prazne izgovore.
eksistencialist |  21 .08. 2013 ob  08: 14
Dajte nam dela, ne nacionalnih programov.