Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Monika Kirbiš Rojs je danes obiskala obalno-kraško statistično regijo in se udeležila delovnega srečanja s predstavniki regije, s katerimi so se pogovarjali o procesu priprave razvojnih programskih dokumentov za črpanje evropskih sredstev v obdobju 2014-2020.
Regija bo tudi v prihodnjem sedemletnem obdobju izvajanja evropske kohezijske politike krepila doslej uspešna področja, perspektivo pa vidijo predvsem v področju logistike in turizma, so po srečanju besede direktorja Regionalnega razvojnega centra Koper Giuliana Nemarnika povzeli na gospodarskem ministrstvu.
Do leta 2020 želijo povečati konkurenčnost malih in srednjih podjetij
Med drugim želijo v regiji do leta 2020 povečati konkurenčnost malih in srednjih podjetij, spodbujati inovacije, zaposlovanje mladih in krepiti trajnostni razvoj. Po besedah drugega predstavnika centra Slavka Mezka so razvojne prioritete obalno-kraške regije krepitev konkurenčnosti gospodarstva in ustvarjanje novih zaposlitvenih možnosti, znanje in krepitev usposobljenosti za delo, storitve za podporo kvaliteti življenja, trajnostna organizacija in obvladovanje vplivov na okolje.
Slovenija svoje potenciale vidi na področju konkurenčnosti gospodarstva in spodbujanja podjetnosti
Kirbiš Rojsova je napovedala, da se bo v prihodnji finančni perspektivi sofinanciralo tiste projekte, ki bodo na nacionalni ravni spoznani kot prednostni in bodo imeli visoko dodano vrednost. Slovenija svoje potenciale vidi predvsem na področju konkurenčnosti gospodarstva in spodbujanja podjetnosti, kjer je treba spodbujati zdrava jedra in inovativno start up podjetništvo, rast in razvoj malih in srednjih podjetij ter krepiti razvoj izdelkov z visoko dodano vrednostjo.
Državna sekretarka je pojasnila, da bodo morali še aktivneje spodbujati izvoz in ustvarjati pogoje za uspešen vstop podjetij na tuje trge ter krepiti prepoznavnost Slovenije kot lokacije za tuje naložbe. V izhodiščih za pripravo Strategije razvoja Slovenije 2014-2020, ki jih bo v kratkem obravnavala vlada, pa so kot razvojni potencial Slovenije opredeljeni tudi človeški viri, geostrateška lega ter naravni viri. Za vsa ta področja bo namenjenih več kot 50 odstotkov sredstev, ki bodo na voljo Sloveniji, navajajo na ministrstvu.
Kirbiš Rojsova je izpostavila tudi pomen dialoga s predstavniki interesov lokalnih skupnosti, gospodarstva in nevladnih organizacij. "Pomembno je sodelovanje in povezovanje, kar je tudi namen srečanj po slovenskih statističnih regijah," je poudarila državna sekretarka.
Ministrstvo je z današnjim srečanjem tudi sklenilo drugi niz obiskov po slovenskih statističnih regijah, so še sporočili z ministrstva.