Strokovnjakinja za mikrobiologijo dr. Manal Mohammed opozarja, da lahko z nošenjem čevljev v stanovanju v svoj dom prinesemo nevarne bakterije in strupene snovi, ki lahko škodujejo zdravju.
MIKROBIOLOGINJA: Zato čevljev nikoli ne nosite v stanovanju!
Trendi
Kaj vse prinesemo s čevlji?
Zunaj se na podplate čevljev lepijo blato, bakterije, kemikalije, ostanki iz stranišč, bolnišnic, cest in travnikov. Vse to potem prinesemo domov in raznesemo po stanovanju – po tleh, preprogah, celo po zraku.
Na četrtini čevljev, ki so bili nošeni zunaj, so našli bakterijo E. coli, ki izvira iz človeških in živalskih iztrebkov. Nekatere vrste te bakterije lahko povzročijo hudo drisko in resne težave z ledvicami, ki so lahko celo smrtno nevarne.
Nič manj kot rakotvorne kemikalije
Znanstveniki so ugotovili, da se s čevlji v hišo prinesejo tudi kemikalije s cest, ki lahko povzročajo različne vrste raka. Doma jih je lahko tudi do 37-krat več kot zunaj – samo zato, ker v stanovanju hodimo v čevljih.
Majhni otroci so še posebej izpostavljeni
Majhni otroci se pogosto plazijo po tleh, zato pridejo v neposreden stik z vsemi bakterijami in strupi, ki smo jih prinesli s čevlji. Poleg tega lahko čevlji prinesejo tudi cvetni prah in druge alergene, ki poslabšujejo težave z alergijami.
Čim enostavnejši ukrep za večjo varnost
Dr. Mohammed poudarja, da je sezuvanje čevljev na vhodu eden najpreprostejših načinov, kako zaščititi sebe in svojo družino pred škodljivimi snovmi.
Kaj pa mnenje drugih strokovnjakov?
Nekateri raziskovalci menijo, da izpostavljenost umazaniji ni nujno slaba. Finska študija je pokazala, da imajo otroci, ki živijo v gospodinjstvih, kjer čevljev ne sezuvajo, manj težav z astmo. Po tej teoriji naj bi imunski sistem potreboval stik z umazanijo, da se pravilno razvije.
A večina znanstvenikov opozarja, da je to samo ena od teorij in da ni dovolj dokazov, da bi odtehtala vsa tveganja, povezana z bakterijami in strupi na čevljih, piše Daily Mail.