Britanski finančni minister George Osborne zavrača možnost, da bi Škotska obdržala funt, če bo postala neodvisna, ki se sklicuje na vladne vire. Škotski prvi minister Alex Salmond se namreč zavzema za takšno rešitev, če bodo Škoti na referendumu 18. septembra izglasovali neodvisnost od Velike Britanije.
London proti denarni uniji z neodvisno Škotsko
Premier David Cameron je v torek dejal, da bi bilo denarno unijo zelo težko upravičiti in da bo o tem kaj več kmalu povedal Osborne. Salmondova namestnica Nicola Sturgeon je obtožila London, da poskuša ustrahovati Škote, da bi glasovali za status quo. Ob tem je opozorila, da Škotska brez denarne unije ne bo prevzela svojega deleža naraščajočega britanskega dolga. Po njenih besedah je Osbornovo stališče v nasprotju z javnim mnenjem na obeh straneh meje.
"To bi njihovo gospodarstvo stalo na stotine milijonov funtov, povzročilo bi veliko luknjo v njihovi plačilni bilanci in prevzeti bi morali celoten britanski dolg," je zatrdila Sturgeonova. "Mi, Škoti, bi morali še naprej uporabljati funt, ker je naš toliko kot od kogar koli drugega," je delala.
V Salmondovi Škotski nacionalni stranki pravijo, da Škotska ne bo prevzela evra, čeprav so se v preteklosti zavzemali za to rešitev. Prav tako nočejo uvesti svoje valute, temveč bi raje ostali pod angleško centralno banko. Če bo London v primeru škotske neodvisnosti to možnost zavrnil, bi Škotska teoretično lahko še naprej uporabljala funt, a ne bi imela nobenega vpliva na denarno politiko Bank of England.