LE 10 INŠPEKTORJEV ZA NARAVO IN VODE V SLOVENIJI: Bi Rižano lahko reševali ribiški čuvaji?

Koper

Vsakoletne čistilne akcije ribičev na reki Rižani, ki je glavni vir slovenske Istre s pitno vodo, razkrivajo, da se onesnaževanje nemoteno nadaljuje. Nedavna akcija Ribiške družine Koper je ponovno izpostavila različne odpadke, med katerimi je izredno problematična različna embalaža in gradbeni material, tudi plastične folije iz kmetijstva. Ribiči se kljub svojemu trudu počutijo nemočne, saj nimajo pooblastil za ukrepanje proti onesnaževalcem, zato opozarjajo na nujne spremembe. Medtem na Inšpektoratu RS za naravne vire in prostor zaradi omejenih kadrovskih zmogljivosti za izvajanje nadzora podpirajo idejo o podelitvi pooblastil ribiškim čuvajem.

Nedavna čistilna akcija Ribiške družine Koper je razkrila pogoste primere onesnaževanja reke Rižane z gradbenimi odpadki in plastiko. Miha Bertok iz Ribiške družine Koper je za Regional povedal, da se odpadki, kot so ploščice, beton in različna embalaža, pogosto odlagajo ob reki na mestih, kjer storilci verjamejo, da jih nihče ne vidi. Kljub rednemu čiščenju na terenu so ribiči nemočni, saj nimajo nobenih pooblastil za ukrepanje ob zaznanem onesnaževanju.

"Tudi kot ribiški čuvaj ne morem nič narediti, če naletim na nekoga, ki meče odpadke ob reko ali v reko," je navedel Bertok, ki opozarja na pomanjkljiv nadzor in nujnost sprememb na tem področju.

Na inšpektorat za naravne vire in prostor (IRSNVP) je v lanskem in letošnjem letu prispelo 536 prijav, ki se nanašajo na posege na vodnih in priobalnih zemljiščih, mednje pa sodi tudi odlaganje odpadkov. Kot ugotavljajo, ob bregovih rek ljudje v naravo najpogosteje nelegalno odlagajo ostanke gradbenega materiala, komunalne odpadke, zeleni obrez in druge odpadke. "Na vodnih in priobalnih zemljiščih ljudje pogosto nezakonito odložijo po nekaj samokolnic odpadka. Lahko pa gre tudi za več ton nezakonito odloženega odpadka v naravi," poudarjajo. 

Največ prijav o nezakonito odloženih odpadkih znotraj vodnih in priobalnih zemljišč dobijo od javnih gospodarskih služb za urejanje voda, ki so pristojne za njihovo vzdrževanje in odstranjevanje plavja in odpadkov. Slednji morajo biti predani komunalnim službam z območja, kjer so zbrani, stroške prevzema in odlaganja pa nosi ministrstvo.  

Na IRSNVP ob tem opozarjajo, da je trenutno na voljo le deset inšpektorjev za celotno Slovenijo. "Trenutno je za področje celotne Slovenije zaposlenih 10 inšpektoric in inšpektorjev za naravo in vode. Njihovo področje nadzora je zelo obširno, saj ne nadzirajo samo Zakon o vodah ZV-1, temveč tudi Zakon o ohranjanju narave." Ob omejenih zmogljivostih inšpektorata zato podpirajo predlog, da bi pooblastila za ukrepanje dobili tudi ribiški čuvaji.

"Zato podpiramo idejo, da bi pooblastila za ukrepanje dobili tudi ribiški čuvaji," so zapisali v odgovoru na vprašanje o večji vlogi ribiških čuvajev pri nadzoru nad onesnaževanjem rek.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
IndiSat |  04 .04. 2025 ob  07: 29
Brus 123 Policija rajši preganja skuteriste in une ki fumajo špinel. Gasilci niso za to zadolženi,oni rešujejo življenja in odstranjujejo gnezda sršenov, redarji pa rajsi pišejo kazni za neoravilno ustavlanje in parkiranje!
Ni ljudi ki bi to urejali, ni ustavove. Ampak važno pa je da ima policija dva sindikata pa da Fides že vec kot leto stavka,pa da se pošilja inšpekcijo nad zaposlene ker nimajo tega ali onega.
Mi smo kot država in z zakoni ki jih imamo ena taka prostituirana država da je grave. Smo dejansko kot kura brez glave
Brus123 |  04 .04. 2025 ob  06: 47
Kaj delajo redarstva? Kaj dela Policija? Kaj delajo gasilci? Kaj delajo inšpektorji za vode? Kaj delajo navsezadnje občani? Zatiskajo si oči, češ to ni v moji pristojnosti, iz vodnih virov pa se vseeno delajo deponije. Že občan, ki vidi nekoga (in gotovo ga vidi), bi lahko poslikal in poklical policijo, redarja, čuvaja, skratka nekoga, ki bo ukrepal.
IndiSat |  03 .04. 2025 ob  14: 45
Se strinjam. Ampak na zalost je nas zakon tak da ce ti hoce dat nekdo placo 1.500€ ima on strosek skoraj se enkrat toliko. Zato pa drkajo z minimalcem
Drek |  03 .04. 2025 ob  14: 36
IndiSat | 03 .04. 2025 ob 08: 51

Se bolje bi bilo od delodajalcev zahtevat dostojna placila in razmere, take da bodo delali slovenci pri njih.
IndiSat |  03 .04. 2025 ob  08: 51
Namreč vsi ki so zaposleni za delo med trtami prihajajo prav od tam in čisto vsakič lahko za njimi pobiramo ostali odpadke od škatlic cigaret,plocevink pive,razna hrana itd ..
Bo treba udarit po delodajalcih ne pa po narodu! Delodajalec je odgovoren da svojim zaposlenim pove kako se obnaša v naši državi!
IndiSat |  03 .04. 2025 ob  08: 49
Pa vi veste da za to niti ni kriv naš narod toliko kot ljudje ki se jih zaposluje iz tujine? Npr Indija, Sirija itd? Namr