V Sloveniji so tatovi v zadnjih petih letih ukradli med 450 in 600 motornih vozil letno, med temi so bili v približno polovici primerov tarča osebni avtomobili. Med ukradenimi avtomobili so najpogostejše francoske in nemške znamke. Gre za rabljene osebne avtomobile, po večini nižjega ali srednjega razreda. Preverili smo, kakšna je situacija na Obali.
KRAJA MOTORNIH VOZIL NA OBALI V PORASTU: Kdaj, kje in kako jih največ ukradejo
Koper
Spričo nenavadnega števila kraj avtomobilov ta vikend na Obali smo na Policijski upravi (PU) Koper preverili, ali so tovrstna kazniva dejanja dejansko v porastu in čemu gre to pripisati. Kot kažejo podatki, kazniva dejanja, povezana z motornimi vozili, na območju PU Koper niso med pogostejšimi kaznivimi dejanji. "V povprečju je bilo v zadnjih petih letih na območju PU Koper evidentiranih letno okoli 70 kaznivih dejanj, katerih predmet napada so bila različna motorna vozila," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja.
Pri tem gre največ za motorje, v povprečju okoli 30 letno in povprečno za 15 osebnih avtomobilov letno, "pri čemer gre tako za tatvine ali velike tatvine osebnih avtomobilov kot tudi za odvzeme le-teh".
V zadnjem času pa so tovrstna kazniva dejanja v porastu. "Številčnost te problematike, kar sicer velja tudi za večino preostalih kaznivih dejanj zoper premoženje, je v zadnjem času podobna tisti iz časov izpred epidemije," pojasnjujejo.
Osebni avtomobili so najpogosteje ukradeni v nočnem času s parkirišč na ulicah in parkirišč stanovanjskih naselij. Storilci v notranjost zaprtih in zaklenjenih osebnih avtomobilov, ki si jih izberejo kot tarče za kraje, večinoma pridejo z razbitjem enega od stekel ali pa z uporabo specialnih mehanskih pripomočkov za odklepanje vrat.
"Občasno se pojavljajo primeri, pri katerih storilci osebne avtomobile ukradejo s pomočjo ključev, puščenih v njihovi notranjosti ali pridobljenih s predhodnimi tatvinami le-teh, lahko tudi s predhodnimi vlomnimi velikimi tatvinami v stanovanjskih ali poslovnih prostorih lastnikov," navajajo na PU Koper. Medtem je primerov kraje avtomobilov z uporabo specialnih elektronskih pripomočkov za motenje ali prestrezanje komunikacije med avtomobilskimi ključi in osebnimi avtomobili v Sloveniji malo.
Veliko lahko za preprečevanje kraje motornega vozila storijo lastniki sami s samozaščitnim ravnanjem. "Lastniki naj svoje osebne avtomobile dosledno zapirajo in zaklepajo, pa četudi jih zapustijo le za krajši čas. Ob daljši zapustitvi osebnih avtomobilov naj zaklepajo tudi volane le-teh," svetuje policija, ki poudarja tudi, da naj se v osebnih avtomobilih ne puščajo ključi, listine in vrednejši predmeti. Policija obenem tudi lastnike avtomobilov opozarja, da naj ključev osebnega avtomobila ne puščajo izven svojega nadzora.
"Priporoča se nakup motornih vozil z dodatno opremo za preprečevanje kraje in alarmiranje ali pa naknadne vgradnje takšne opreme, kar velja tudi za opremo, s pomočjo katere lahko lastniki spremljajo lokacije svojih motornih vozil," navajajo na PU Koper. Za večjo varnost priporočajo, da se osebne avtomobile parkira na urejenih, po možnostih varovanih in videonadzorovanih parkiriščih, če obstaja možnost pa v zaprtih garažah. Podobna priporočila veljajo tudi za samozaščitno ravnanje s preostalimi vrstami motornih vozil.
"Lastniki motornih vozil naj bodo pozorni na pojav kakršnihkoli sumljivih oseb ali vozil, ki bi lahko bila v povezavi s tovrstnimi kaznivimi dejanji in naj takšna opaženja s čim več koristnimi podatki čimprej sporočijo policiji. V primeru, da ste oškodovani s takšnim kaznivim dejanjem, pa to čimprej sporočite policiji s posredovanjem vseh koristnih podatkov," še opozarjajo na PU Koper.