Na strehi podružnične osnovne šole v Svetem Antonu pri Kopru bo po načrtih v prihodnosti delovala sončna elektrarna. Poleg šole bo oskrbovala sedež krajevne skupnosti in kulturni dom. To bo prva naložba Sončne zadruge Koper, ki jo je prejšnji teden ustanovil koprski občinski svet. Dodelil ji je skoraj 114.000 evrov.
KOPRSKA OBČINA USTANOVILA SONČNO ZADRUGO: Sprejemala bo nove člane, kolikšen bo najmanjši vložek?
Koper
Na fotografiji je sončna elektrarna na strehi Vrtca Semedela, enota Markovec
V okviru Sončne zadruge nameravajo postaviti samooskrbne elektrarne tudi na druge stavbe v občinski lasti.
Ustanovni člani zadruge so Mestna občina Koper in dve fizični osebi. V prihodnje se bodo lahko v zadrugo včlanili tudi drugi posamezniki. Na občini pričakujejo, da bo denar za naložbe prispevalo tudi ministrstvo za infrastrukturo. Napovedujejo, da bodo aktivno spremljali razpise za sofinanciranje takšnih projektov.
Zbiralniki sončne energije v Svetem Antonu bodo predvidoma proizvedli najmanj 110.000 kilovatnih ur na leto.
Za vsakih 200 vloženih evrov bo zadružnik zakupil en kilovat nameščene moči. Po izračunih občinskih služb bo kilovatna ura stala približno 11 centov. Po 15 letih, ko bo odplačano posojilo za naložbo, naj bi cena padla na pet centov za kilovatno uro. To je znatno bolj poceni od energije iz omrežja, ki je v letu 2021 povprečno stala več kot 14 centov na kilovatno uro.