KONEC STAVKE NA IZOLSKI IN KOPRSKI UPRAVNI ENOTI? Arčon je optimističen

Koper

Pozanimali smo se, kakšno odločitev so v zvezi s stavkovnim sporazumom sprejeli na koprski in izolski upravni enoti, kjer stavkajo že od 26. aprila, in pa, če bodo v primeru potrditve stavkovnega sporazuma prekinili s stavko.

Stavkovni sporazum, ki ga je sindikatom upravnih enot posredovala vlada, je podprlo 40 upravnih enot, dve sta izrecno proti, preostale bodisi ne stavkajo bodisi so stavko že prekinile, je za STA dejal predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk

Na UE Izola so nam povedali, da so na glasovanju podprli stavkovni sporazum, stavke pa niso zamrznili. Po neuradnih informacijah, naj bi podobno odločitev sprejeli tudi na koprski upravni enoti

Spomnimo še, da na UE Piran ne stavkajo od 16. maja dalje, saj so takrat zaposleni sprejeli sklep o prekinitvi stavke.

Glede podpisa stavkovnega sporazuma z upravnimi enotami, kjer poteka stavka, je podpredsednik vlade Matej Arčon optimističen in zadovoljen. Po njegovih besedah je optimistična tudi vladna pogajalska stran, predvsem zato, ker dogovor sovpada s krovnimi pogajanji. "Tako, da so lahko tudi predstavniki sindikatov upravnih enot videli, da vlada misli resno, da misli celovito urediti sistem plač v javnem sektorju," meni.

Je pa vlada na včerajšnji seji sprejela predlog zakona o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah. Ta bo po besedah Arčona med drugim razbremenil najbolj obremenjene upravne enote, med drugim namreč odpravlja krajevno pristojnost pri izdajanju bivalnih in delovnih dovoljenj tujcem.

Arčon je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil še, da predlog tudi poenostavlja postopke za zaposlovanje tujcev. Na ministrstvu za javno upravo pa so za STA pojasnili, da bodo lahko tujci, takoj ko vložijo vlogo za delovno dovoljenje, že začeli z delom.

Predlog zakona bodo s predlogom za obravnavo po nujnem postopku poslali v DZ, Arčon pa pričakuje, da ga bo do konca prihodnjega tedna potrdil tudi DZ.

Gre za začasen ukrep, ki bo po Arčonovih besedah veljal do 30. septembra.

O razburjenju sindikatov po torkovi napovedi interventnega zakona glede upravnih enot pa je dejal, da je šlo za šum v komunikaciji in da bodo sindikati s predlogom zakona zadovoljni, saj gre izključno za razbremenitev dela najbolj obremenjenih upravnih enot. "To nima nobene zveze s stavkovnimi zahtevami," je povedal Arčon.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
joe jaxson |  07 .07. 2024 ob  22: 58
predlagam da ves privatni sektor gre na keš plačila terjatev in obveznosti tako da so bilance in davki od katerih je ta sektor ki štrajka plačan na nuli, pa da vidimo kam pridejo po par mescih takega stanja in komu bodo štrajkali ! mogoče se bodo takrat zavedali kdo jim je dal klimatizirane pisarne, računalnike, plače, regrese ... !?