KITAJSKA ZMANJŠUJE CARINE NA AMERIŠKE IZDELKE: Trump hoče v zameno nekaj "pomembnega"

Svet

Napetosti med ZDA in Kitajsko glede carin še naprej prevladujejo kot osrednja tema, vendar se pojavljajo znaki, da bi lahko prišlo do deeskalacije, čeprav predsednik Trump pošilja mešane signale o stanju odnosov med državama.

V petek, 25. aprila, so poročila razkrila, da je Kitajska začela zmanjševati nekatere carine na ameriške izdelke. Prvi korak v tej smeri je bil zmanjšanje carin na ameriške polprevodnike, kar bo pomagalo omiliti pritisk na kitajski tehnološki sektor. Poleg tega so bile zmanjšane tudi carine na določene ameriške farmacevtske izdelke. Bloomberg poroča, da Peking razmišlja o dodatnih olajšavah, ki bi se nanašale na carine na medicinsko opremo in kemikalije, piše Yahoo Finance.

Toda Kitajska je v zadnjih dneh javno zavzela trdno stališče, medtem ko je Trump povzročil zmedo, ko je izjavil, da je imel pogovor s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom. Peking je to trditev zanikal in zapisal, da "Kitajska in ZDA NE izvajata nobenih posvetovanj ali pogajanj glede carin", ter pozval ZDA, naj prenehajo z ustvarjanjem kaosa. Ta izjava je prišla od kitajskega veleposlaništva v Washingtonu na njihovih družbenih omrežjih.

Trump je kasneje v petek še dodatno zakompliciral situacijo, ko je dejal, da bi lahko odstranil carine, ki so trenutno naložene na kitajske izdelke, vendar samo, če bo Kitajska ZDA ponudila nekaj "pomembnega" v zameno. Ta izjava je povzročila še večjo zmešnjavo, ker Trump ni podal natančnih informacij o tem, kaj točno bi Kitajska morala ponuditi, da bi ZDA odpravile carine. Zaradi tega ni bilo jasno, kaj se od Kitajske pričakuje in kako bi se pogajanja lahko nadaljevala.

Kljub tem zmedam je na Wall Streetu začelo naraščati upanje, da bi lahko prišlo do širše deeskalacije carinskih napetosti med ZDA in Kitajsko. Kitajska je v preteklih tednih povečala carine na ameriške izdelke s 84 odstotkov na 125 odstotkov, medtem ko so ZDA dvignile carine na kitajske uvoze na povprečno 145 odstotkov, kar je povzročilo veliko napetosti. Toda zdaj, ko so se pojavile prve spremembe, so investitorji postali optimistični, da bi lahko prišlo do širše umiritve teh napetosti, kar bi koristilo svetovnim gospodarstvom.

Medtem pa je ameriški minister za finance, Scott Bessent, v intervjuju nakazal, da bi lahko do trgovinskega sporazuma med ZDA in Južno Korejo prišlo že naslednji teden. Bessent je pohvalil pristop Južne Koreje, ki se je pripravljena pogajati o ugodnem trgovinskem dogovoru. Trump pa je v petek v intervjuju za revijo Time dejal, da pričakuje, da bodo številni trgovinski dogovori z različnimi državami zaključeni v naslednjih treh do štirih tednih.

Investitorji se niso osredotočali zgolj na dogajanje med ZDA in Kitajsko, temveč so spremljali tudi druge pomembne carinske ukrepe. Trump naj bi razmišljal o tem, da bi izvzel nekatere dele avtomobilskih carin, saj so bile te carine začasno odložene. Hkrati so bile uvedene carine na določene potrošniške tehnološke izdelke. Kljub temu Trump vztraja, da bodo te carine na koncu v celoti uveljavljene. Poleg tega je Bela hiša začela preiskavo glede uvoza tovornjakov, kar bi lahko pripeljalo do uvedbe novih carin za to industrijo.

Trenutno ostaja v veljavi osnovna carina v višini 10 odstotkov, ki je začela veljati 5. aprila in velja za vse izdelke, ki se uvažajo v ZDA. To pomeni, da vsak izdelek, ki ZDA pripeljejo iz drugih držav, mora plačati to carino. Ta ukrep še naprej povzroča visoke stroške za številna podjetja, ki uvažajo blago, in za potrošnike v ZDA, saj se ti stroški pogosto prenesejo na končne kupce v obliki višjih cen izdelkov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija