V minulih dneh se je v dobro informiranih krogih pojavila novica, da naj bi Slovenija v zameno za novo posojilo "zastavila" nekaj državnih podjetij, med njimi tudi Luko Koper. Tako stroka kot vodstvo pristanišča pa pravita, da bi to bil strel v koleno lastnemu gospodarstvu.
"Kdor bi prodal Luko Koper, je protidržavni element"
Na Regionalu smo pred dnevi že poročali o tem, da naj bi predsednica vlade za 1,5 milijarde evrov posojila zastavila Holding slovenskih elektrarn, Telekom in Luko Koper. Čeprav še ni znano, kdo je omenjeni denar Sloveniji posodil, gre vse več namigov Nemčije, natančneje Deutsche bank. Za to posojilo pa naj bi Bratuškova Nemcem obljubila prodajo treh državnih podjetij, med drugim tudi Luko Koper. Kaj pa bi takšna prodaja pomenila za državo? Znano je, da tudi ekonomisti, ki ne zagovarjajo teze nacionalnega interesa, nikakor ne priporočajo prodaje edine slovenske pristaniške družbe. To je pred dvema letoma že poudaril ekonomist Jože P. Damjan, ki pravi, da nobena država ne prodaja svoje strateške infrastrukture.
Dr. Dragan Kesič, izredni profesor na Fakulteti za management
Obljube zaradi posojila?
Podobnega mnenja je tudi Dragan Kesič, izredni profesor na Fakulteti za management. Ta pravi, da prodaja Luke Koper ni smiselna, saj je to podjetje, ki posluje zelo dobro po vseh ključnih ekonomskih kazalnikih in ima strateški pomen za obalo in tudi za Slovenijo. "Učinek Luke Koper za slovensko gospodarstvo je več kot multiplikativen, saj pozitivno prispeva k večji internacionalizaciji slovenskega gospodarstva, še posebej, ker mora biti povečevanje aktivnosti mednarodnega poslovanja ena od ključnih strateških prioritet Slovenije za nujno potreben zagon gospodarstva in dvig gospodarske rasti."
Tudi sam je prepričan, da je Luka strateška naložba in to se enostavno ne prodaja. "Treba bi se bilo zavedati, da je Luka ena od redkih strateških naložb Slovenije, ki dobro in zgledno posluje in ima dolgoročni, torej strateški pomen za slovensko gospodarstvo in tudi državo kot celoto. Uspešne države v svetu nikoli ne prodajajo svojih strateških naložb, kamor sodijo tudi pristanišča," je še dodal Kesič.
Mišič preveril, prodaje naj ne bi bilo
Glede morebitne prodaje Luke Koper smo govorili tudi s predsednikom uprave te družbe Gašparjem Gašparjem Mišičem. Ta je prav pri svojih nekdanjih kolegih iz kabineta predsednice vlade preveril, ali za govoricami o prodaji stojijo resni nameni. "Pozanimal sem se, ker je v teh dneh več italijanskih časopisov pisalo o tem, da je Luka Koper praktično že nemška. Zagotovili so mi, da to ne drži. Sicer bi bila prodaja Luke Koper povsem neumna. Kdor bi to želel narediti, pa bi bil protidržavni element."
Naši politiki in tajkuni pa itaq vedno eno govorijo, drugo pa skuhajo, da ne govorimo kaj kuha v ozadju ta glavni od SDS...
Je pa res, da bi Nemec delal manj škode, kot jo dela Nedeljko. Za njega je bil Časar vajenec.