Prizori iz Doma upokojencev v Izoli so zaskrbljujoči. Po besedah direktorice Romine Zajc, se kaj takega v Sloveniji ne bi smelo več dogajati, saj je upokojencem s tako slabimi bivalnimi razmerami kršena pravica do dostojnega življenja. Da so prostori stari, neuporabni in da nikakor ne ustrezajo sodobnim standardom za bivanje, se strinja tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki je problematiko predstavil ministrstvu za solidarno prihodnost. Občina Izola je ministrstvu predlagala izgradnjo novega doma. Razpoložljivo lokacijo – zemljišče v lasti občine, ki je ob Prešernovi cesti in v bližini trgovskega centra Spar – so na ministrstvu prepoznali kot ustrezno. Zdaj izdelujejo idejno zasnovo za novogradnjo. Občina čaka, da bo z omenjenim ministrstvom podpisala pismo o nameri za novogradnjo, saj je vsem v interesu, da se za to dolgotrajno problematiko čim prej najde ustrezna rešitev v dobrobit izolskih in drugih upokojencev.
KATASTROFALNE RAZMERE V DOMU UPOKOJENCEV IZOLA: Zaskrbljujoč pogled na kopalnice, fizioterapijo izvajajo kar na hodniku (VIDEO)
Izola
Dom upokojencev Izola je v zares slabem stanju. Leta 1572 je bil tam samostan, sedaj pa že 70. leto zapored v njem bivajo starejši občani, ki si po besedah direktorice zavoda zaslužijo veliko več. "Štiri zgradbe so med seboj povezane v labirintih v ozkih hodnikih, kar tudi onemogoča gibanje po samih hodnikih, v smislu stanovalcev, ki uporabljajo vozičke, hodulje. Tako, da je gibanje precej omejeno. V najstarejši naši hiši tudi ni dostopnosti z dvigalom, tako da so tudi delovni pogoji veliko težji," je opisala direktorica Doma upokojencev (DU) Izola Romina Zajc.
Da razmere v domu "niso prijetne in niso skladne z normativi in standardi" pa je poudarila predsednica sveta DU Izola Flori Banovac.
Stanovalci v domu bivajo v tri in štiri posteljnih sobah s skupnimi kopalnicami in sanitarijami, kar ni več po veljavnih standardih in normativih v institucionalnem varstvu. Pogled na te kopalnice pa je zaskrbljujoč.
"Te naše naprave nam pomagajo pri vsakdanjem delu, to pomeni da jih uporabljamo res vsak dan pri dviganju naših pacientov s posteljnih enot pri kopanju pri premikanju in kot ste videli so naši hodniki precej ozki in niso primerni, niso po standardih," je poudarila tudi Ines Prodan, namestnica direktorice za področje zdravstvene nege in oskrbe.
Skupnih namenskih prostorov nimajo, zato fizioterapija poteka kar na hodniku. "Kot vidite, je popolnoma neprimeren za uporabo za različne terapevtske namene, saj ni nikakor niti zračen, ni primeren, je prostorsko zelo ozek," opisuje delovna terapevtka Barbara Guzič.
"Moramo iti s časom naprej, rabimo resnično novo infrastrukturo, ne glede na to da tudi naši stanovalci plačujejo za oskrbe, si zaslužijo veliko več, kot jim lahko mi ta trenutek ponudimo," je poudarila direktorica Romina Zajc. "Razmere so izredno izredno slabe, glede na to da poznam tudi ostale domove po Sloveniji, je to res eden najslabših," je neposredna Flori Banovac.
V domu je 205 varovancev, ki si tudi sami želijo boljše bivalne razmere. Že dostop do samega doma je skoraj nemogoč. "Me pa res moti, ker ni parkirišč in moji težko pridejo k meni na obisk, ker je tudi zelo strmo do sem gor. Zelo slabo dostopno," je dejala Danica, upokojenka, ki biva v domu.
Poleg katastrofalnih razmer jih pesti tudi kadrovska podhranjenost. Razmere so zastrašujoče pravi direktorica in v kolikor se ne bodo kmalu začele spreminjati na bolje, se bojijo, da bo izolski dom upokojencev v prihodnje primoran zapreti svoja vrata.
Več o problematiki izolskega doma upokojencev si lahko ogledate v zgornjem videu.