V času epidemije so "kratko potegnili" tudi študentje. Ne le, da so jim zaprli fakultete, mnogi so tudi ostali brez možnosti dela in dodatnega zaslužka. Sedaj je ponudbe spet veliko, na kar na Primorskem še dodatno vpliva turizem. V skladu s turistično sezono se povpraševanje po študentskem delu poveča, za lažja dela v turizmu in gostinstvu pa se v poletnih mesecih odločajo tudi dijaki. Ponujene možnosti zaposlitve so raznovrstne; od dela na recepciji do dela v zdravstvu.
KAKŠNA JE PONUDBA ŠTUDENTSKIH DEL NA OBALI? Možna tudi redna zaposlitev
Koper
Na voljo so torej različna dela, od pomoči v kuhinji do čiščenja, študenti pa delajo tudi zahtevnejša organizacijska dela, delo v recepciji, vodenje … Poleti beležijo približno 20 odstotkov več prostih mest za delo v turizmu, so povedali v koprski poslovalnici E-študentskega servisa. Določena dela se pojavljajo sezonsko, za dela, kjer primanjkuje kadrov, pa se kandidati iščejo skozi celo leto. To pomeni, da imajo oglase za programiranje, farmacevtska dela, delo v zdravstvu ipd. objavljene precej pogosto.
Trenutno v ponudbi študentskih del prevladujejo lažja fizična dela, dela v prodaji in delo na terenu, kjer je predvsem v ospredju razvoz hrane in spletno naročenega blaga. Veliko je tudi del na področju programiranja, digitalnega marketinga, saj se je z epidemijo še toliko bolj pospešeno vse usmerilo na splet.
Na E-študentskem servisu ugotavljajo, da se študenti za delo odločajo iz različnih razlogov. Najpomembnejši kriterij pri izbiri dela pa je predvsem bližina kraja dela, kar se je med epidemijo izkazalo še za toliko bolj pomembno. Pri odločitvi za delo je študentom pomembna tudi višina urne postavke, pogoji dela in ali pri delodajalcu obstaja možnost zaposlitve tudi po zaključku študija.
Kako je na ponudbo študentskih del vplivala epidemija covid-19?
V marcu in aprilu lani je bil upad študentskih del res velik, saj se je vse ustavilo praktično čez noč, padec ponudbe v marcu in aprilu je bil približno 90 odstotkov, odgovarjajo na koprskem študentskem servisu. Takrat so zaznali tudi nenadno porast v iskanju zadetkov prostih del na njihovi spletni strani. Številni študenti so si namreč iskali nadomestno delo za čas, ko v podjetju, kjer bili zaposleni prej niso mogli opravljati dela, saj je bilo skoraj vse zaprto.
Veliko mladih se je vrnilo v kraj njihovega stalnega bivališča, zato so iskali delo izven študijskih središč, kjer pa ponudba ni tako velika. Posledično so imeli več težav z iskanjem nadomestnega dela. Nekatera podjetja so objavljala tudi možnost dela od doma, s čimer so iskanje dela in samo delo v času epidemije marsikomu olajšali. Na študentskem servisu zaznavajo tudi, da se je ponudba dokaj hitro vrnila, ko so se ukrepi sprostili.
Kaj iščejo delodajalci?
Delodajalci kot prednosti pri zaposlitvi študenta izpostavljajo lastnosti, kot so: fleksibilnost, hitro odzivnost - pripravljenost na učenje, inovativnost in talentiranost za področje, kjer se zaposlujejo. Prav tako pa številni pri zaposlovanju upoštevajo tudi uravnoteženost kadrovske sestave podjetja, ki se lahko dopolnjuje v svoji sestavi in prenosu znanja. Ena izmed lastnosti, ki so jih pri zaposlovanju študentov izpostavili, je še pripravljenost nadomeščanja redno zaposlenih.
Prednosti študentskega dela po besedah študentov
Tudi študentje si želijo študentska dela opravljati pri delodajalcih, ki jim omogočajo karierni razvoj in zaposlitev tudi po zaključku študija. Kot prednosti dela izpostavljajo pridobitev splošnih in strokovnih kompetenc, izkušenj, večjo samostojnost in lažjo osamosvojitev še pred zaključkom študija, mnogi pa si s študentskim delom plačujejo tudi sam študij. Študentsko delo jim omogoča tudi grajenje socialne mreže in večjo neodvisnost, sploh če ne študirajo v kraju stalnega bivališča.
Nekaj napotkov študentskega servisa pred pričetkom dela
V izogib težavam med študenti in delodajalci naj se delodajalec in dijak/študent o vseh podrobnostih dela dogovoriti že pred začetkom opravljanja dela, svetujejo v E-servisu. Dogovorita naj se o: urni postavki (plačilo za uvajanje, plačilo za delo, način obračunavanja stimulativnega dela, rokovanju z denarjem, inventurni manko ...), trajanju dela in internih pravilih v podjetju. Najpomembneje pa je, da študent/dijak ne pozabi naročiti napotnice že pred začetkom dela.
Pravice študentov med zaposlitvijo
Pravice študentov med zaposlitvijo odreja zakon o delovnih razmerjih, so opomnili naši sogovorniki. Ta vsebuje določbe glede delovnega časa, ki veljajo tudi za dijake in študente. Delovni čas tako ne sme biti daljši od 40 ur na teden in je lahko razporejen enakomerno ali neenakomerno. V primeru, da pride do težav (npr. premalo obračunanih ur in posledično nižji znesek nakazila, inventurni manjko, neredni prihodi oz. neprihodi študentov/dijakov kljub dogovoru ipd.), se podjetja ali dijaki/študenti obrnejo na študentski servis, ki v tem primeru pristopi kot mediator. Večina nerešenih situacij se reši na ta način, s pogovorom, še pravijo v koprskem servisu.