Količina odpadkov se v gospodinjstvih decembra poveča za 25 odstotkov. Dobra novica je, da jih lahko 80 odstotkov ponovno uporabimo, spremenimo namen ali recikliramo, pravijo pri Zvezi potrošnikov Slovenije in svetujejo, da darila zavijte v rjav kraft papir ali star časopisni papir in dodate borove storže ali vejico, kar darilni embalaži doda nekaj rustikalnega pridiha, hkrati pa ostane okolju prijazna. Darila za otroke zavijte v stare stripe ali revije, ki jih več ne berete. Izogibajte se embalaži, sestavljeni iz več materialov, in ovojnemu papirju.
KAKO ZMANJŠATI KOLIČINO PRAZNIČNIH ODPADKOV: Kam z darilnim papirjem in božičnimi lučkami?
Slovenija
Embalaža za hrano in pijačo, še zlasti iz papirja in kartona, je lahko popolnoma reciklabilna, a če so na njej ostanki hrane ali tekočine, ne spada v zabojnik za embalažo, ampak v navadnega.
Česa ne smete odložiti v zabojnik za embalažo?
Podjetja, ki se ukvarjajo z zbiranjem in predelavo odpadkov, temu pravijo 'Božičkov slab seznam'. Če teh predmetov ne morete ponovno uporabiti ali podariti, jih odložite v zabojnik za mešane odpadke: ovoj z mehurčki, trakovi, pentlje; darilne vrečke, ki so laminirane, premazane, barvane ali z bleščicami, plastificiran ovojni papir, umazana embalaža za živila, keramika, porcelan, embalaža iz pene.
Posebej odlagajte praznične lučke v zabojnik za elektronsko opremo, lahko tudi v center za ponovno uporabo.
Zavijanje prazničnih daril
Reciklira se lahko samo preproste, nelaminirane papirnate vrečke brez bleščic in ovojni papir. Vrečk z bleščicami in sijočih pentelj ni mogoče reciklirati. Shranite jih in ponovno uporabite naslednje leto. Ovijalni papir z natisnjenim dizajnom je popolnoma primeren za recikliranje, prav tako preproste darilne vrečke, ki so 100-odstotno papirnate. Če ima papirnata vrečka ročaje iz traku ali blaga in ni primerna za ponovno uporabo, ročaje odstranite, preden jo odložite v zabojnik za papir.