S pravo invazijo rebrač se soočajo tudi Italijani. Znano je, da morska žival z latinskim imenom Mnemiopsis leidyi ob dotiku človeka ne opeče, morskemu ekosistemu pa povzroča vse večjo škodo. Študija, ki je bila objavljena v strokovni znanstveni reviji Journal of Sea Research, v kateri so sodelovali tudi člani tržaškega Inštituta za oceanografijo, ne daje vzpodbudnih rezultatov.
KAKO SE BOMO ZNEBILI NEVARNIH REBRAČ? Iz Trsta je odplula raziskovalna ladja Explora
Trst
Iz Trsta je danes odplula raziskovalna ladja Explora, s katero Inštitut OGS sicer raziskuje Arktiko in Antarktiko. Z odpravo po severnem Jadranu bodo poskušali ugotoviti, kako se znebiti nevarnega plenilca, ki sicer domuje na ameriških obalah, pri nas pa se je prvič pojavil v osemdesetih letih, najverjetneje je prišel z čezoceankami.
Rebrače naj bi močno zdesetkale morski živelj, saj plenijo zlasti zooplankton oziroma droben živalski organizem in ribja jajčeca. Hrano tako krade predvsem sardelam in sardinam. V Tržaškem zalivu so jih prvič zasledili leta 2005, demografsko pa so eksplodirale lani in v poletnih mesecih skoraj prekrile gradeško ter maransko laguno, zahodno obalo Istre ter jadransko obalo do Ancone in Pescare. Dnevno rebrače proizvedejo tudi več tisoč jajčec.