Čeprav se je poletje poslovilo in z njim številni obiskovalci naših plaž, pa v morju še vedno ostaja nevarnost – rebrače. V hrvaški Istri opozarjajo, da gre za resen problem za ribištvo in turizem. Kaj pa pri nas? Zaskrbljenosti ni zaznati, čeprav se je ta plenilska vrsta v naše morje naselila že lani, na Hrvaškem pa opozarjajo, da se je število rebrač močno povečalo.
NEVARNOST V SLOVENSKEM MORJU: Nam bodo odgnale turizem?
Obala
Glavne turistične sezone je za slovensko obalo konec, kopalci so se od plaž v večji meri že poslovili, večino turistov je odšlo, niso pa nas zapustile rebrače, meduzam podobni morski organizmi, ki so se na slovenski obali pojavile že lani poleti.
Že pred časom smo pisali, da rebrače sicer človeku niso nevarne, nas ne opečejo, je pa vsekakor neprijetno plavati z njimi. Neposredno nas torej ne ogrožajo, vendar pa niso tako zelo nedolžne, kot se morda zdi na prvi pogled. Gre za tujerodno, plenilsko vrsto, ki se prehranjuje z ribjimi ličinkami. V osemdesetih letih so bili namreč ti organizmi odgovorni za kolaps ribolova v Črnem morju.
Na nevarnost, ki jo rebrače lahko povzročijo ribolovu in nenazadnje tudi turizmu, opozarjajo v hrvaški Istri. Kot so poročali, se je vzdolž zahodne istrske obale konec avgusta njihovo število močno povečalo. Rovinjski župan je na to temo zahteval celo sestanek z ministrom za morje, promet in infrastrukturo.
Pri nas ni razloga za preplah?
Na slovenski strani pa, kot kaže, ni razloga za preplah, čeprav so se rebrače pojavile že lani in smo v neposredni bližini Hrvaške. Z Morske biološke postaje so nam sporočili, da nimajo še nobenih dokončnih odločitev in upajo, da bodo uspeli pridobiti zadosti podatkov v tej sezoni. Z rednimi tedenskimi terenskimi opazovanji so začeli letos poleti, vendar "v tem trenutku še ni možno podati primerjave glede številčnosti med lanskim in letošnjim letom", so zapisali. Prav tako nismo izvedeli, ali naši ribiči zaradi tega pojava že zaznavajo posledice.
Glede na to da na Hrvaškem opozarjajo, da gre za resen problem za ribištvo in turizem, nas je zanimalo tudi, kako se bomo pri nas spopadli s to težavo, a smo dobili zelo skop odgovor, ki ne daje veliko upanja za rešitev problema: "V tem trenutku še niso pripravljeni ukrepi, ampak pričakujemo, da bomo uspeli pridobiti dodatna finančna sredstva za nadaljnje delo, da bomo lahko pripravili oceno stanja in možne ukrepe," odgovarjajo na Morski biološki postaji.
Moj nasvet: pojdite obdelovat zemljo, ali pa bilokaj drugega, ne pa zahtevat od države razne pomoči itd itd.
Nekateri svojo ribo prodajo tudi dvakrat. Najprej jo prodajo po ulovu, ribji borzi, nato čez dan ali dva jo odkupijo po znižani ceni (na borzi), in spet prodajo v domačem okolju. Na srečo večina niso taki trapolerji, pa jih je kar nekaj!
Rebrače ogrožajo naš turizem.
Kje je predsednik vlade, da ukrepa.
Močvirniki so ogorčeni.
Sočustvujmo s tem trpljenjem.