Kot smo prvi razkrili na našem portalu, da naj bi v Kobilarni Lipica prihajalo do zlorab konj zaradi nestrokovnega znanja tamkajšnjih zaposlenih, je tudi inšpekcijski nadzor Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin potrdil, da zadeve v državni kobilarni res niso povsem takšne, kot bi morale biti. Čeprav je še nedavno vodstvo kobilarne navedbe o zlorabah zanikalo. Kot so na upravi povedali za Primorske novice, so državni inšpektorji opravili nadzor v Kobilarni Lipica, kjer so našli deset poškodovanih konj, od tega sta dva potrebovala kirurško oskrbo. A ne samo to, tudi drugi konji po ugotovitvah inšpektorjev niso v optimalni kondiciji, zato bodo z nadzorom nadaljevali.
KAJ ZA VRAGA SE DOGAJA V KOBILARNI LIPICA!? Deset poškodovanih konj, dva v kirurški oskrbi, vodstvo kobilarne 'ujeto na laži'
Slovenija
Mednarodnemu trenerju, sodniku in rejcu, ki se konjem posveča že pol stoletja, Iztoku Humarju, je vodstvo Kobilarne Lipica celo zagrozilo s kazenskim pregonom, potem ko je na družbenih omrežjih opozoril na poškodovane konje. Po navedbah Humarja naj bi bila poškodovana tudi šepetalka konj in še nekdo od zaposlenih, vendar si zaradi šikaniranja, ki naj bi bilo prisotno v Lipici, o tem nihče ne bi upal spregovoriti. Humar ob tem opozarja, da v nadzornem svetu državne kobilarne ni niti enega strokovnjaka za konje, čeprav je njihova primarna naloga konjeništvo, ne pa skrb za hotele in terme.
Humar je okrcal tudi predsednika države Boruta Pahorja, premierja Marjana Šarca in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ker so bili opozorjeni na nestrokovno delo v kobilarni, vendar niso ukrepali.
Humar je tudi pojasnil, v čem je nestrokovnost zaposlenih – 'nekdo, ki so mu lipicance zaupali, nima dovolj znanja, da bi vedel, da mesec po kastraciji konj kaže še vse lastnosti žrebca, torej naskakuje kobile, ki se branijo z brcanjem in grizenjem, in se zanje tepe z drugimi svežimi kastrati'.
Tovrstno preganjanje in pretepanje naj bi trajalo v Lipici najmanj tri dni. Navedel je tudi, da so nekaterim konjem zaradi izčrpanosti morali pomagati z infuzijo, nekatere pa so potrebovali kirurško oskrbo oziroma 'jih je bilo potrebno zašiti'.
Kobilarna Lipica: navedbe so neresnične in neutemeljene
Humarjeve navedbe so v Kobilarni Lipica zavrnili kot neresnične in neutemeljene. Kot so nam zatrdili, njihovo delo poteka 'redno, sistematično in skladno s strokovnimi načeli'. Humarja pa so označili za 'samooklicanega strokovnjaka za konjeništvo in konjerejo'. S Humarjevimi 'obtožbami' naj bi se soočali od jeseni 2017, ko se je vodstvo odločilo za trening konj po načelih klasične dresure. Tako so na pašnik izpustili sedem konj (kastratov) in sedem kobil, da bi oblikovali novo čredo za program turističnega jahanja.
Do poškodb pa po oceni vodstva kobilarne ni prišlo zaradi nestrokovnosti, ampak zaradi 'dejstva, da so se konji pri oblikovanju črede razvrstili glede na status'. Obnašanje konj naj bi bilo v tem primeru 'naravno, primerno njihovi naravi in svobodi ter primerljivo z vedenjem drugih črednih živali v takih primerih'.
V vodstvu Kobilarne Lipica so zatrdili, da konji niso dobili znatnih poškodb zaradi ugrizov ali brc in niso potrebovali veterinarske oskrbe. Samo en konj naj bi dobil odrgnine in tri šive. Inšpektorja sta našla deset poškodovanih konj, dva sta potrebovala kirurško oskrbo.