Domnevno naj bi bil hkrati s poškodbo plinovoda med Estonijo in Finsko poškodovan tudi podvodni telekomunikacijski kabel med Estonijo in Švedsko.
JE ŠLO ZA SABOTAŽO? Nato napovedal odločen odgovor vojaškega zavezništva
Kronika
Švedski minister za civilno zaščito Carl-Oskar Bohlin je dejal, da so oblasti v preteklih dneh prejele informacije, ki kažejo, da je bil kabel poškodovan. Kaj je povzročilo škodo, še ni jasno.
"Ker je telekomunikacijski kabel le delno poškodovan, še deluje," je pojasnil minister. Po njegovih besedah se je incident zgodil v istem časovnem obdobju kot morebitna sabotaža plinovoda Balticconnector med Finsko in Estonijo. Po informacijah vlade so zaznali tudi napako na telekomunikacijskem kablu med državama.
Baltski plinovod Balticconnector so pred več kot tednom dni zaprli zaradi padca tlaka. Po informacijah naj bi do poškodbe plinovoda in telekomunikacijskega kabla prišlo zaradi zunanjih vplivov, piše Spiegel.
"Vse, kar lahko rečemo, je, da je šlo za zunanjo silo," je dejal finski minister za okolje Kai Mykkänen. Vendar pa bo njegova država pred vložitvijo obtožbe počakala na več dokazov. Po mnenju preiskovalcev bi lahko šlo za sabotažo.
Nato je v primeru sabotaže napovedal odločen odgovor vojaškega zavezništva.
Popravila naftovoda Balticconnector bodo trajala najmanj pet mesecev. Plinovod je bil zagnan leta 2019 in je bil edini plinovod, po katerem je Finska lahko uvažala plin, saj je bil uvoz zemeljskega plina iz Rusije prekinjen maja 2022 zaradi vojne v Ukrajini.