IZRAELCI UBILI ZNANEGA PALESTINSKEGA BORCA: V 24 urah so nevtralizirali tudi 60 članov Hezbolaha

Kronika

Izraelske obrambne sile (IDF) so v četrtek ubile Abdel-Aziza Salho, znanega palestinskega borca, ki je sodeloval pri brutalnem linču dveh izraelskih vojakov leta 2000. Salha je postal zloglasen, ko je bil fotografiran, kako v zmagoslavju dviguje krvave roke, prepojene s krvjo umorjenih vojakov. Ta dogodek se je zgodil v Ramali na Zahodnem bregu, potem ko sta bila vojaka zajeta na palestinskem kontrolnem mestu. Salha in drugi napadalci so ju brutalno mučili, zvezali in na koncu umorili. Leto kasneje so ga aretirale izraelske sile in obsodile na dosmrtno zaporno kazen.

Abdel-Aziz Salha

Kljub resnosti zločina je bil Salha leta 2011 izpuščen kot del izmenjave zapornikov in deportiran v Gazo. Njegova smrt je rezultat izraelskega zračnega napada na šotore, postavljene v šoli Al-Aklouk v osrednjem delu Gaze, kjer so se zadrževali razseljeni Palestinci. Tam je bil Salha eden izmed več tarč izraelske operacije. Vzporedno s tem je IDF v zadnjih 24 urah izvedel obsežne operacije na jugu Libanona, kjer so izraelski vojaki v hudih spopadih nevtralizirali približno 60 borcev Hezbolaha. V tem času je izraelsko letalstvo izvedlo več kot 200 napadov na različne vojaške cilje Hezbolaha v Libanonu, vključno z bunkerskimi sistemi, skladišči orožja in komunikacijskimi postojankami. Izrael je s tem poskušal oslabiti Hezbolahove napade, saj ta skupina skoraj dnevno izstreljuje rakete na sever Izraela in ogroža izraelsko civilno prebivalstvo. Hezbolah se ni pustil zastrašiti in je v odgovor izstrelil več raket proti izraelskemu mestu Tiberias v severnem delu države. Hkrati trdi, da je v južnem Libanonu uspešno odbil napad izraelskih sil pri prehodu Fatima, kjer naj bi izraelski vojaki poskušali prebiti njihove obrambne linije, piše Daily Mail.

Salhova smrt je bila potrjena skoraj istočasno, ko so izraelski viri sporočili, da so v ločeni operaciji v Gazi nevtralizirali tri visoke člane Hamasa. Med njimi je bil Rawhi Mushtaha, vodja Hamasove vlade v Gazi, ki je skupaj s svojima sodelavcema, Samijem Oudehom in Samehom al-Sirajem, umrl med zračnim napadom, ko so se skrivali v podzemnem bunkerju. Izraelska vojska je v svojem poročilu navedla, da so vsi trije Hamasovi poveljniki igrali ključno vlogo pri načrtovanju in izvajanju napadov na Izrael ter pri mobilizaciji borcev. To je bil del večjih operacij IDF, ki si prizadeva destabilizirati Hamasovo vojaško infrastrukturo v Gazi.

Medtem se je konflikt razširil tudi na druge fronte. Jemenska uporniška skupina Huti, ki jo podpira Iran, je v četrtek zjutraj napadla Tel Aviv z brezpilotnimi letalniki. Ta napad sledi velikemu iranskemu raketnemu napadu na Izrael v torek, ko je Islamska republika izstrelila okoli 180 balističnih raket proti izraelskemu ozemlju, kar je bil povračilni udarec za smrt treh iranskih in Hezbolahovih poveljnikov, vključno z vodjo Hezbolaha, Hassanom Nasrallahom.

Iranov napad je sprožil ostre odzive na mednarodni ravni. Ameriški predsednik Joe Biden je po konferenčnem klicu z voditelji skupine G7 (vključno z Združenimi državami Amerike, Kanado, Veliko Britanijo, Italijo, Francijo, Nemčijo in Japonsko) Izraelu sicer izrekel podporo, vendar hkrati pozval k umirjanju napetosti in poudaril, da bi se moral Izrael odzvati sorazmerno. Biden je tudi napovedal dodatne sankcije proti Iranu, da bi dodatno omejil njegovo gospodarstvo. Vendar pa izraelski premier Benjamin Netanjahu ni nakazal pripravljenosti na umik. Izraelski mediji so poročali, da naj bi Netanjahu svojim svetovalcem dejal, da bo Iran "plačal visoko ceno" za to dejanje. Podobno so se izrazili tudi drugi visoki izraelski uradniki, vključno z vojaškim poveljnikom Herzijem Halevijem, ki je obljubil, da bodo izraelske sile "prizadele vse ključne tarče v regiji, vključno z iranskimi jedrskimi objekti".

V ozadju teh dogodkov je IDF v sredo zvečer izvedel še en silovit napad v osrčju libanonske prestolnice Bejrut. Bombardirali so južno predmestje Dahijeh, kjer se nahaja sedež Hezbolaha. Pri tem je bilo ubitih najmanj šest ljudi, uničenih pa je bilo več zgradb. Napadi so povzročili izbruh požarov v središču mesta, kar je močno destabiliziralo razmere v prestolnici. V Gazi se spopadi še naprej stopnjujejo. V zadnjih napadih na mesto Khan Younis je umrlo najmanj 51 ljudi, med njimi tudi več žensk in otrok. Po navedbah tamkajšnjih zdravstvenih oblasti so izraelski napadi povzročili veliko škodo na civilni infrastrukturi, kar otežuje pomoč preživelim. V Siriji je izraelski zračni napad v Damasku zadel štirinadstropno stanovanjsko zgradbo in povzročil smrt treh ljudi. Incident je povzročil dodatno zaskrbljenost, saj Damask leži v neposredni bližini iranskih vojaških baz, kar povečuje tveganje za nadaljnje stopnjevanje spopadov.

Medtem ko Izrael išče nove načine za destabilizacijo Hezbolaha, Hamas pa poskuša ohraniti svojo moč v Gazi, so mnogi analitiki zaskrbljeni, da bi se konflikt lahko razširil v obsežno regionalno vojno, v kateri bi sodelovale tudi druge sile, vključno z Iranom in njegovimi zavezniki. Iran je že opozoril, da bo vsak nadaljnji izraelski napad sprožil še hujše povračilne ukrepe, kar bi lahko povzročilo vojno na širši bližnjevzhodni ravni.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija