Občina Izola prodaja poslovni prostor in pripadajoče nepremičnine na Morovi ulici 4 v Izoli, v katerem deluje znana gostilna Sonja. Pobudo za nakup je vložil gostinec, ki ima nepremičnine v najemu za nedoločen čas, prodajo pa bodo izvedli na način javne dražbe. Ob tem preseneča precej nižje ocenjena vrednost občinskega premoženja od trenutnih tržnih razmer. Prav tako se župan ne ozira na mnenje krajevne skupnosti, ki je proti prodaji omenjenih nepremičnin.
IZOLSKI ŽUPAN BOGATIČ SPET PRODAJA: Na dražbo poslovni prostor in terasa znane gostilne Sonja
Izola
Župan Milan Bogatič občinskemu svetu, ki odloča o nakupih in prodaji občinskega premoženja, predlaga, da ga pooblasti za prodajo dela stavbe na Morovi ulici 4 v Izoli. V stavbi se nahaja znana izolska gostilna Sonja, v njej je tudi sedež podjetja lastnika gostilne Dušana Brkića Know-how hospitality d.o.o.
Gre za del stavbe, ki predstavlja gostilno v izmeri 184,3 m2, bivalni prostor v izmeri 32,9 m2 v funkciji garderobe za osebje gostilne, shrambo v izmeri 2,2 m2, nadkrito skladišče v izmeri 27 m2 in gostinski vrt v izmeri 158 m2, kot tudi dostop do gostinskega vrta in skladišča v izmeri 17 m2.
Pobudo za nakup je vložil najemnik poslovnega prostora gostilne oziroma Brkić, ki ima nepremičnine v najemu za nedoločen čas za opravljanje gostinske dejavnosti: kot izhaja iz dokumentov, znaša najemnina 2.439,00 evrov mesečno oziroma 29.268,00 evrov letno.
Objekt, katerega lastnica je Občina Izola, ima sicer sedem posameznih delov, poleg omenjenih še neprofitno stanovanje v izmeri 59,7 m2, službeno stanovanje v izmeri 103,4 m2 ter prostore za skupno rabo v izmeri 20,2 m2. Ni odveč zapisati, da bo novi lastnik pridobil tudi predkupno pravico do omenjenih nepremičnin.
Milan Bogatič
Kot je razbrati iz dokumentov Urada za prostor in nepremičnine, se lokacija objekta nahaja v "vplivnem območju urbanističnega spomenika staro mestno jedro Izola", torej v območju varstva kulturne in naravne dediščine in bo ob spremembah občinskega prostorskega načrta ostala nedotaknjena.
Bogatič v svojem predlogu sicer navaja, da je bila v zvezi s prodajo za mnenje zaprošena tudi krajevna skupnost, ki pa je podala negativno mnenje k predlagani prodaji, a vzroka za negativno mnenje krajanov ne navaja.
Prav tako je bila za mnenje zaprošena Komunala Izola, ki je skupaj z izolsko občino soupravljalec omenjene nepremičnine; ta je opozorila, da po delu parcele poteka kanalizacijski vod, preko katerega so na kanalizacijski sistem priključeni objekti Morova 4 in Morova 6 ter da morata revizijski jašek in kanalizacijski vod na navedeni parceli ostati dostopna za upravljanje in vzdrževanje ter služnostno urejena tudi po prodaji.
Glede na velikost nepremičnin, ki so predmet prodaje in elitno lokacijo preseneča relativno nizka ocenjena vrednost. Sodni cenilec in izvedenec gradbene stroke Igor Zabukovec je nepremičnine ocenil na skupaj 431.230 evrov (brez ddv), medtem ko po mnenju poznavalcev le-ta na trgu dosega vsaj 20 odstotkov več. Tako se zdi navedeni cilj prodaje, ki je "zagotavljanje gospodarne rabe nepremičnega premoženja z optimalnimi ekonomskimi učinki", ob takšni ceni precej oddaljen.
Nepremičnine se bodo prodajale po metodi javne dražbe, v gradivu, ki ga bo obravnaval občinski svet, pa piše, da mora biti posel sklenjen praktično v dveh mesecih – "do 16. septembra 2024".
Na izolsko občino smo naslovili vprašanje, zakaj so se odločili za prodajo omenjenih nepremičnin, kako komentirajo precej nizko cenitev in kakšno končno ceno pričakujejo z javno dražbo ter zakaj se s prodajo tako zelo mudi. Zanimali so nas tudi vzroki za negativno mnenje krajanov in zakaj jih župan ne upošteva. Odgovore bomo objavili takoj po prejemu.