Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić in njen namestnik Joško Klisović sta danes v Zagrebu predstavila nov sistem hrvaške gospodarske diplomacije, s katerim nameravajo prispevati h krepitvi hrvaškega gospodarstva. Preko hrvaške diplomatsko-konzularne mreže bodo podpirali hrvaške izvoznike in tuje investitorje.
"Da bi gospodarska diplomacija bila učinkovita in smiselna, mora obstajati gospodarstvo, ki lahko deluje na mednarodnem trgu, pa tudi sprejemljiva investicijska klima za tuje investitorje," je glede izhodišč za novi sistem hrvaške gospodarske diplomacije pojasnila Pusićeva.
Dodala je, da so med pripravo projekta dobili jasno sliko o gospodarskih pogojih na Hrvaškem ter da so uvedli spremembe, ko gre za poenostavitev določenih postopkov in odstranjevanje ovir za tuja vlaganja. Pričakuje, da ne bo več pritožb tujih diplomatov o težavah tujih podjetnikov pri poskusih investiranja na Hrvaškem.
"Treba je zagotoviti pozitivne pogoje, da bi jih lahko predstavili svetu kot prednosti hrvaškega gospodarstva," je še dejala.
Promocija hrvaškega gospodarstva prioriteta
Dodala je, da ima Hrvaška več kot 50 diplomatsko-konzularnih predstavništev v svetu in vrsto častnih konzulov, za večino pa je prioriteta promocija hrvaškega gospodarstva.
Nov sistem je nadaljevanje diplomatskih prizadevanj za uspešnost hrvaškega gospodarstva v tujini in predstavlja okvir, ki ga nameravajo zastaviti kot del državne uprave, ki se ne bi spreminjal z vsako novo vlado, kot je bilo do sedaj.
Klisović, ki je eden od avtorjev novega sistema hrvaške gospodarske diplomacije, je poudaril, da koncept ni čarobna palica in ne nadomestilo za uspešno ekonomijo in njeno konkurenčnost, temveč je prispevek zunanjega ministrstva h krepitvi gospodarstva.
Izpostavil je, da so se med petimi najboljšimi svetovnimi strateškimi modeli gospodarske diplomacije, med katerimi je tudi slovensko-slovaški model, odločili za irsko-finsko različico. Tako bo hrvaško zunanje ministrstvo vodilo in koordiniralo vse ostale institucije, ki so povezane z gospodarstvom, od ministrstev do agencij, gospodarske zbornice in društva delodajalcev.
Komisija bo predlagala smernice
Imeli bodo tudi operativno-politično šestčlansko vladno komisijo za internacionalizacijo hrvaškega gospodarstva, ki bo vladi predlagala smernice za nastop na mednarodnih trgih.
Po posvetovanjih s hrvaškimi podjetniki so kot najbolj pomembne trge izpostavili Evropsko unijo, države Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (Cefta), azijske trge, države nekdanje Sovjetske zveze in ZDA. Na ostalih trgih se bodo osredotočili na posamezne prioritetne projekte, kot so aktualni pogovori z Brazilijo o poslih za hrvaške ladjedelnice.
Klisović je dodal, da so prvič izdelali seznam konkretnih storitev, ki jih bodo hrvaški izvozniki lahko dobili od hrvaških diplomatskih predstavništev. Te bodo objavljene na spletnih straneh hrvaškega ministrstva za zunanje in evropske zadeve. Obenem bodo prek računalniških programov spremljali od začetka do konca vse postopke reševanj vseh zahtev podjetnikov, ki jih bodo sprejeli.
Oblikovani kriteriji za nagrajevanje in sankcioniranje
Uvedli so tudi kriterije za nagrajevanje in sankcioniranje svojih zaposlenih, ki bodo vključeni v gospodarsko diplomacijo, na prioritetnih trgih pa bodo zaposlovali tudi lokalne strokovnjake.