HOTOVA PONOVNO ZA UKINITEV VINJET NA ODSEKU ŠKOFIJE-KOPER: Ministrstvo vztraja pri enotnem sistemu

Koper

Poslanka SD Meira Hot je infrastrukturni ministrici Alenki Bratušek poslala že drugo zahtevo za dopolnitev odgovora na poslansko pobudo za izvzem hitre ceste Škofije-Koper iz vinjetnega sistema. Ministrstvo rešitev za pretočnost na lokalnih cestah vidi v načrtovanih novih cestah, poslanka meni, da bi do takrat morala za hitro cesto veljati izjema.

Poslanka je v pisni pobudi ministrici iz junija letos med drugim opozorila, da se v izogib nakupu vinjete ogromno voznikov preusmeri na lokalne in regionalne ceste skozi naselja. Ukinitev vinjet bi po njenem mnenju pomenila tudi ukrep v duhu osimskih sporazumov glede omogočanja avtocestnih povezav med Italijo in takratno Jugoslavijo z namenom spodbujanja čezmejnega pretoka in vsestranskega sodelovanja. Vinjetni sistem po navedbah poslanke odvrača turiste od potencialnega kratkoročnega obiska Pirana. Izpad finančnega priliva zaradi izvzema hitre ceste iz vinjetnega sistema bi bil manjši, kot bi bilo povečanje proračunskih prihodkov iz turizma in drugih multiplkativnih učinkov, je ocenila.

Ministrstvo je v odgovoru julija med drugim zapisalo, da se je z izvzetjem predora Markovec iz cestninskega sistema v največji možni meri upoštevalo potrebe lokalnega prebivalstva. Opozorilo je tudi, da je cestnina glavni vir sredstev, iz katerih Dars plačuje dolgoročna posojila, najeta za izgradnjo omrežja avtocest in hitrih cest, tudi hitrih cest H5 in H6, ter da bi izvzem obeh hitrih cest iz vinjetnega sistema cestninjenja spodbudil vrsto novih zahtev in pobud za uvedbo izjem tudi na preostalem cestninskem omrežju, utemeljenega razloga za neugoditev tovrstnim zahtevam pa ne bi bilo več.

Glede osimskih sporazumov je dejalo, da ni mogoče izpeljati nobene konkretne zahteve po ukinitvi oz. neuvedbi vinjet ali dokazati Sloveniji kršitev določb mednarodnega prava oz. osimskih sporazumov. O domnevno negativnih vplivih na turizem pa je navedlo, da gre za vnaprejšnje in nepreverjene ocene ter da so po oceni Darsa vplivi, če do njih res prihaja, minimalni v primerjavi s škodo, ki bi jo povzročila ukinitev vinjet.

Poslanka je avgusta v zahtevi za dopolnitev odgovora med drugim poudarila, da je treba uvesti ukrepe, ki lokalnemu prebivalstvu nudijo trajen odgovor na logistične težave, da bi bilo mogoče izpad prihodka Darsa kriti z drugih proračunskih postavk, na katerih da bo zaradi multiplikativnih učinkov turizma več sredstev, da bi strokovne službe na ministrstvu morale znati utemeljiti izjeme iz sistema cestinjenja in da bi omenjeno določilo osimskih sporazumov glede povezav morali razumeti v sodobnih okoliščinah.

Ministrstvo je v drugem odgovoru med drugim pojasnjevalo, da niso prometno obremenjene le obalne tranzitne poti proti Hrvaški, ampak tudi drugod, in da je treba uporabnike cestninskega sistema obravnavati enako, izpada cestnin ob morebitnem izvzetju te hitre ceste iz vinjetnega sistema pa da ni mogoče oceniti, saj je vinjeta pavšalen način plačevanja cestnine, ki uporabniku omogoča neomejeno vožnjo po celotnem omrežju.

Glede preusmerjanja tranzitnega prometa na lokalne ceste je ministrstvo navedlo, da si prizadeva za čimprejšnjo izgradnjo hitrih cest Koper-Dragonja in Jagodje-Lucija. Poleg tega bo zgrajena serminska vpadnica, po kateri bi promet lahko stekel v letu 2026, razširjenja bo predvidoma tudi bertoška vpadnica. Junija letos je bila končana prilagoditev krožišča na državni cesti Koper-Dragonja, kar naj bi tudi povečalo pretočnost prometa. Dodalo je, da lahko občine z ureditvijo na občinskih cestah pomembno vplivajo na odločitev tranzitnih potnikov glede uporabe teh cest, za zagotavljanje spoštovanja prometne signalizacije pa da bi bilo priporočljivo zagotoviti povečano prisotnost policije in občinskih redarjev.

Poslanka je v ponedeljek ministrici poslala novo zahtevo za dopolnitev odgovora, v kateri med drugim pravi, da zastoji na drugih odsekih niso posledica izogibanja plačila vinjete in da bi se moralo dati oceniti izpad prihodkov Darsa. Pozdravlja prizadevanja za razširitev cestnega omrežja, namenjenega tranzitnemu prometu, a opozarja, da bodo do izgradnje teh cest vsakodnevne preglavice lokalnega prebivalstva ostale neznosne, zato meni, da bi bil izvzem odseka hitre ceste iz enotnega vinjetnega sistema do takrat sprejemljiva rešitev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
zoran13 |  16 .10. 2024 ob  23: 31
Vse takšne odločitve ministrstva so v posmeh vsem, ki so na italijanski strani, še v duhu Osimskih sporazumov, uredili na takšen način, da se iz Trsta do Monfalcona vozimo brez plačila cestnine, pa tudi ko gremo do Gorice ali naprej do Nove Gorice je cestnina simbilična. Kdor velikokrat potuje po tej avtocesti, bodisi zaradi dela ali študija, ve kaj to pomeni za prihranek časa, pa tudi prihranek v denarnici. Žal nismo pripravljeni prisluhniti potrebam občanov, niti za hitro dograditev avtoceste oziroma hitre ceste do Hrvaške oziroma do Plovanije, niti nismo v stanju rešiti vseh težav v prometni infrastrukturi, ki so naj obljubljajo domala že 33 let. To, da moramo biti in se gibati non stop v velikih gužvah, z enormini stroški goriva, z enormnimi časovnimi zamudami, je stanje v katero so nas pripeljali vrli oblastniki. Namesto, da bi nam z razumnimi ukrepi in gradnjami olajšali življenje, nam ga s svojimi dejanji še bolj otežujejo. Žal posledice pa najbolj občutimo tisti, ki živimo na teh območjih. Nerazumno. Nerazumljivo. Nedojemljivo. Nepojmljivo....
vseved |  15 .10. 2024 ob  19: 44
SD stranka Hotove je v vladi.
kanarin |  15 .10. 2024 ob  19: 03
Ob tej novici pomislim na naslednji rek: "Trla baba lan, samo da prođe dan" . Ker točno isti (ne)smisel in (ne)korist imajo ta (ponavljajoča) poslanska vprašanja in pobude Hotove. Pri državi pa je itak vedno ista pesem - na vse kriplje iščejo razloga in argumente da se nekaj "ne da narediti". Če je volja se vedno najde neka pot, ampak tu ni ne volje ne razumevanja.