Piranski občinski svetniki so ta teden podprli razveljavitev sklepa iz leta 2016, s katerim je občinski svet zaradi strahu pred vplivom tranzitnega prometa na kakovost občanov ustavil projekt hitre ceste med Jagodjem in Lucijo. Dars je namreč pripravil izboljšan projekt poteka ceste na območju med Valeto in Lucijo.
HITRA CESTA JAGODJE–LUCIJA BLIŽJE URESNIČITVI: Potekala bi pod zemljo, načrtovana tudi predor in viadukt
Piran
Piranski občinski svet je decembra 2016 sprejel sklep, s katerim je dejansko ustavil postopke za nadaljevanje gradnje obalne hitre ceste, natančneje za hitro cestno povezavo med Jagodjem in Lucijo. Takratna ustavitev projekta je temeljila predvsem na skrbi glede posledic tranzitnega prometa proti Hrvaški na kakovost življenja prebivalcev Lucije.
Ker postopki za gradnjo hitre ceste med Koprom in mejnim prehodom Dragonja potekajo počasi in se soočajo tudi z nasprotovanjem dela civilnega prebivalstva, je ta projekt prestavljen v nedorečeno prihodnost. Zato so bili v Piranu zaskrbljeni, da bi hitrejše dokončanje trase med Jagodjem in Lucijo povzročilo preusmeritev celotnega tranzitnega prometa skozi piransko občino in ustvarilo velike prometne zamaške v Luciji, kjer se načrtovana trasa nadaljevanja obalne hitre ceste konča.
Od države so tako konec 2016 med drugim zahtevali, da se mora gradnja hitre ceste do Dragonje končati pred začetkom gradnje hitre ceste Jagodje-Lucija, obenem pa so zahtevali, da se trasa hitre ceste s priključno cesto za Piran optimizira oz. preuči možnost nove dvopasovne ceste med Jagodjem in Sečovljami.
Na seji občinskega sveta v sredo ta teden pa so ta sklep razveljavili. Povod za to je bil izboljšan projekt trase na odseku Valeta-Lucija, ki so ga na Darsu pripravili v sodelovanju s projektantom, podjetjem PNZ. Predlog racionalizacije je bil usklajen tudi v okviru leta 2022 ustanovljene delovne skupine, v kateri so sodelovali tudi predstavniki Občine Piran. Predlog so svetnikom predstavili konec letošnjega marca, prinaša pa vrsto novosti.
Načrtovana dvopasovna cesta bi tako po novem v lucijski obrtni coni na dolžini 240 metrov potekala pod zemljo, kar bi omogočilo ohranitev Liminjanske ceste in zelenih površin. Obstoječa križišča naj bi nadomestila krožišča, tudi pri teniških igriščih v Luciji in pod Sečo pri priključku za Korte.
Projekt po novem vključuje tudi gradnjo kolesarskih poti in pločnikov. Predvidena je tudi ureditev priključka za Piran, ki bi bil pod naseljem Lucan, kjer naj bi zgradili istoimenski predor. V sklopu projekta naj bi v Strunjanu zgradili viadukt, ki ga bo zasnoval priznani gradbeni inženir Marjan Pipenbaher, znan po projektiranju Pelješkega mostu in viadukta Črni Kal.
Postopek priprave državnega lokacijskega načrta za hitro cesto med Jagodjem in Lucijo, s katero bi s sodobno prometnico dokončno povezali Koper, Izolo in Piran, se je začel že leta 2001, dokončno pa je bil sprejet leta 2008.
Do leta 2017 je Dars uspel odkupiti 97 odstotkov vseh zemljišč in objektov na predvideni trasi, večino so že porušili. V projekt hitre ceste je investitor doslej vložil približno 25 milijonov evrov.