"HALO, URGENCA! KLIČEM IZ TRSTA …": Ali so zaradi nepravilnega preusmerjanja klicev na 112 res ogrožena življenja?

Koper

Tržaški mestni svetniki opozarjajo na avtomatsko preusmerjanje klicev evropske številke za klice v sili 112 na nekaterih območjih Trsta na slovenski urgentni center, kar naj bi predstavljajo veliko težavo, saj se oseba, zlasti v nujnih primerih in še posebej starejša, morda ne more pogovarjati z operaterjem v drugem jeziku. Posledica tega je lahko zamuda pri obravnavi nujnih primerov in celo ogrožanje življenj, zato zahtevajo, da se ta problem čim prej reši.

Po mnenju tržaških svetnikov, predstavlja problematika "resno tveganje za varnost prebivalcev, še posebej ob upoštevanju poletne sezone in pogostih prekinitvah mobilne signalizacije na obalnih območjih", poroča Triesteprima. Tako naj bi "v nekaterih prijavljenih primerih tisti, ki so se odzvali z bližnje meje, izjavili, da ne morejo prenesti klica na italijanske številke za klic v sili. Sprašujemo Svet, kakšne ukrepe je mogoče izvesti za rešitev tega problema, preden pride do česa dramatičnega," se sprašujeta svetnika Giulia Massolino in Francesco Russo.

112 je sicer skupna evropska številka za klic v sili. Klic je brezplačen tako s stacionarnih kot mobilnih telefonov, uporaba omrežnih številk za dosego lokalnih centrov za obveščanje pa ni potrebna. Na Upravi RS za zaščito in reševanje so potrdili, da se napačno preusmerjanje klicev dogaja. "Na obmejnem območju se dogaja in se bo dogajalo, da bodo posamezni klici iz Republike Italije ali Republike Hrvaške usmerjeni v Regijske centre za obveščanje (ReCO) na območju Republike Slovenije," so navedli v odgovoru na naše vprašanje.

Tako so v mesecu dni, med 23. junijem in 23. julijem 2024, v Regijskem centru za obveščanje (ReCO) Koper obravnavali 21 takšnih klicev, od tega 19 dohodnih iz Palmanove v Koper in dva odhodna iz Kopra v Palmanovo. Kot pojasnjujejo, so vsi nepravilno usmerjeni nujni klici takoj posredovani v center za obveščanje v italijansko Palmanovo. "Vsi nujni klici, ki so nepravilno usmerjeni in jih prejemajo v ReCO Koper, so nemudoma posredovani na NUE-112 Palmanova."

Do jezikovnih težav oziroma težav zaradi nerazumevanja klicočega ne prihaja, saj vsi operaterji v Kopru obvladajo italijanski jezik. "Vsi operaterji v ReCO Koper govorijo italijanski jezik, zato sporazumevanje z italijansko govorečimi ni problematično. V primeru da ReCO po Sloveniji prejme klic italijansko govorečega klicatelja in ga ta ne razume, ga povežejo v ReCO Koper." Kot zagotavljajo, zaenkrat ni zaznati nobenih posebnosti pri obravnavi takšnih klicev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
va cagar |  30 .07. 2024 ob  12: 50
problem je, ker italijani ne znajo slovensko
nylarazgotra |  30 .07. 2024 ob  12: 07
Pa bom malo kritična, pa ne iz žlehtobe ampak iz opzovanja človeškega vodika. Tehnologoja gre naprej.....kako pa to, da tega ne znamo predvideti? To je rezultat, sklepam, vseh centralnih sprememb. CUS ? Pred leti je bila sklenjena pogodba med Cattinaro in bolmico Izola. V kolikor ni odziva v Izoli glede nujnosti se pelje pacienta v Cattinaro. Ne vem kako je zdaj stanje s to pogodbo. Lepo bi bilo, da nekdo obrazloži če se to prakticira ali ne. Kaj zdaj tej bogi nujni bolniki lahko naredijo? Nič, nimajo izbire kot se prepustiti v božje roke. Po nekaterih izkušnjah so se hitrejel odzvali italijanski reševalci. So hitrejši. Saj to ni kritika resevalcem, ampak sistemu . Kaj je mogoce da leta 2024 smo odvisni od sreče zaradi nekega sistema ki ni dodelan? Površno on menefregisticno, pa ne glede katera stran se oglasi. Delajo svoje delo.


vseved |  30 .07. 2024 ob  08: 30
Koji k.. nas buzorirajo,naj to rešijo doma v italiji.