Zunanji minister Karl Erjavec je izrazil začudenje nad današnjo razsodbo sodišča v Zagrebu proti LB in NLB, ki jo je označil kot direktno kršitev memoranduma o razumevanju. Poudaril pa je, da hrvaške sodne odločbe ne bodo imele posledic za Slovenijo, saj so v nasprotju s slovensko zakonodajo. Obžaloval je, ker Hrvaška memoranduma ne spoštuje.
Erjavec: Sodba v Zagrebu pomeni direktno kršitev memoranduma
Kot je spomnil, memorandum določa, da postopki v zvezi z deviznimi hranilnimi vlogami na Hrvaškem stojijo, dokler ne pride do končne rešitve, ki se išče v okviru sukcesije.
Minister Erjavec je danes izrazil začudenje in obžalovanje, ker ti postopki na Hrvaškem še naprej tečejo, poudaril pa, da "odločbe hrvaških sodišč ne bodo imele nobenih posledic za Slovenijo, saj sta leta 1994 Hrvaška in Slovenija podpisali pogodbo o pravni pomoči v civilnih in kazenskih zadevah", ki v 21. členu določa, da "tiste tuje sodne odločbe, ki so v nasprotju z ustavo in pravnim redom Republike Slovenije ne morejo biti pripoznane in izvršljive".
Tudi če bi hrvaška sodna odločba postala pravnomočna - Erjavec sicer pričakuje, da bo postopek tekel do hrvaškega vrhovnega sodišča, saj se bosta LB in NLB pritožili - bo Slovenija uveljavljala omenjeno določilo pogodbe, da gre za sodno odločbo v nasprotju s slovenskim pravnim redom in tako ne bo izvršljiva, je na novinarski konferenci dejal minister.
Zakaj je Hrvaška podpisala memorandum?
Ob tem je kot zanimivo označil različno sodno prakso na Hrvaškem, saj je v primeru, ko LB toži hrvaška podjetja za kredite, hrvaško sodišče prekinilo sodni postopek, dokler to vprašanje ne bo rešeno v okviru nasledstva.
Obžaloval je, da Hrvaška memoranduma ne spoštuje in se vprašal, zakaj ga je sploh podpisala, če ne more spoštovati tistega, kar je v njem zapisano.
Na novinarsko vprašanje, ali gre za zaostrovanje odnosov med državama, je minister dejal, da zadeva seveda vpliva na odnose in da so se ohladili odnosi med njim in hrvaško zunanjo ministrico Vesno Pusić, s katero sta se v začetku pogajala o memorandumu. Tako včeraj v Bruslju "ni bilo tako, kot je bilo", je dodal.
Na vprašanje, ali bo Slovenija zaradi nespoštovanja mednarodnega dogovora s strani Hrvaške to problematizirala v EU, je minister dejal, da bodo nastalo situacijo preučili in poudaril, da sodba še ni pravnomočna. Upa pa, da bo Hrvaška "še enkrat premislila o vsem in spoštovala, kar je zapisano v memorandumu".
Po njegovi oceni je sicer omenjena pogodba o pravni pomoči v civilnih in kazenskih zadevah zadosten instrument, ki varuje slovenske interese. "Če bi slučajno ugotovili, da to ne zadostuje, so seveda še druge možnosti, od tega da se sproži meddržavno tožbo v zvezi s to zadevo". Ocenjuje pa, "da hrvaške morebitne pravnomočne sodbe v Sloveniji ne bodo izvršljive in da ne bo potrebno uporabiti kakšnih drugih pravnih instrumentov".
Različno tolmačenje besede "stay"
Erjavec je novinarsko konferenco sklical, potem ko je sodišče v Zagrebu danes v prvi, sicer še nepravnomočni, razsodbi po marca lani podpisanem memorandumu razsodilo v prid Zagrebški banki in Privredni banki Zagreb (PBZ) v tožbi proti Ljubljanski banki in NLB v sporu o prenesenih deviznih vlogah hrvaških varčevalcev nekdanje zagrebške podružnice LB. Po besedah ministra gre za okoli 27 milijonov evrov.
Na hrvaškem zunanjem ministrstvu sicer vztrajajo, da Hrvaška ni kršila memoranduma, temveč da ga je, ravno nasprotno, spoštovala. Kot so na ministrstvu dejali, "v memoranduma piše, da se država obvezuje zagotoviti zastoj" postopkov. Poudarili so, da je zunanja ministrica Vesna Pusić "vse to" pojasnila na srečanju z Erjavcem novembra v Zagrebu.
Zunanja ministra sta se takrat zgolj strinjala, da je glavna razlika v prevodu besede "stay" v memorandumu, ki jo Slovenija razume kot prekinitev postopkov, na Hrvaškem pa jo razumejo kot mirovanje postopkov za največ dve leti.
Pusićeva je po novembrskem srečanju dejala, da je Hrvaška izpolnila vse svoje obveznosti iz memoranduma, medtem ko Slovenija ni zagotovila soglasja svojih odvetnikov za mirovanje postopkov. Z mirovanjem postopkov pa bi se morali strinjati obe strani. Je pa večkrat tudi omenila, da je Hrvaška pripravljena iskati rešitev za spor o LB tudi v okviru arbitraže.