Nacionalni referenčni panel za senzorično ocenjevanje oljčnega olja, ki deluje v okviru Inštituta za oljkarstvo ZRS Koper, sodeluje pri prebojnem projektu Oleum Spec, ki razvija prvi italijanski elektronski nos za senzorično analizo oljčnega olja. Tehnološka naprava s pomočjo umetne inteligence (UI), strojnega učenja in sodobne analitske opreme zadnje generacije pomaga oceniti senzorično kategorijo oljčnega olja – hitro, natančno in brez subjektivnih vplivov.
ELEKTRONSKI NOS ZA OLJČNO OLJE: Tudi s slovenskim podpisom
Koper
Projekt, predstavljen v začetku leta v Bologni, združuje znanje in izkušnje iz industrije, znanosti in tehnologije. Poleg slovenskega Laboratorija Inštituta za oljkarstvo ZRS Koper sodelujejo še italijanska podjetja Olitalia in Lab Service Analytica, Univerza v Bologni ter kompetenčni center BI-REX. Projekt sofinancira EU prek programa Next Generation EU – PNRR.
Elektronski nos združuje tehnologije umetne inteligence s sodobnimi analitskimi orodji, kot je GC-IMS (plinski kromatograf, sklopljen s spektrometrom z ionsko mobilnostjo), ki zaznava hlapne snovi v olju in napravo za učenje. Naprava je programirana na osnovi rezultatov vzorcev, ki so jih senzorično ocenili izkušeni, mednarodno uveljavljeni strokovnjaki za senzorično analizo, med katerimi je bil izbrani tudi slovenski nacionalni panel za senzorično ocenjevanje. Na podlagi rezultatov senzoričnih ocen strokovnjakov naprava prepozna tipične napake različnih intenzivnosti opisnikov, ki jih zaznamo na vonju kot senzorične napake deviških oljčnih olj (žarko, pregreto/morklja, plesnivo in druge napake).
To pomeni, da lahko proizvajalci in laboratoriji s to napravo hitreje in zanesljiveje ocenijo senzorično kakovost olja, zmanjšajo tveganje človeških napak, lažje sledijo zakonskim standardom in izboljšajo nadzor v proizvodnem procesu. To pa trenutno ne pomeni, da bo ta metoda zamenjala senzorično analizo, ki je danes standardizirana za karakterizacijo in razvrščanje oljčnega olja, saj je potrebno olje tudi okušati. Je pa odlično orodje in v veliko pomoč pri izločanju oljčnih olj z visokimi intenzivnostmi senzoričnih napak. Oleum Spec je zasnovan kot pomoč obstoječi senzorični metodi za deviška oljčna olja, in ne kot njihova zamenjava. Deluje lahko tudi znotraj sistema samokontrole HACCP, kar je posebej pomembno za oljarne in nadzorne organe.
Gre za velik korak proti digitalizaciji oljčne industrije in krepitev njene konkurenčnosti, kjer tudi Slovenija igra pomembno vlogo. Več o tej inovaciji bo objavljeno v 3. številki italijanske strokovne revije Olivo e Olio (maj 2025). V projektu je sodeloval senzorični panel v sestavi Rok Babič, Goran Gregorič, Barbara Bajda, Igor Novak, Tomaž Koren, Blaž Kante, Jadran Jakončič, Mirjana Knez, Saša Ožbolt pod vodstvom Ernesta Kante in Milene Bučar-Miklavčič.