Kot kaže, Zavod za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) Piran ni samo "ekskluziven zavod, ki si zasluži ekskluzivno lokacijo", temveč ima tudi direktorja, ki ni samo 'ekskluziven' birokrat, ampak tudi 'ekskluziven' birokrat, ki ne odgovarja na vprašanja. V času njegove 'tišine' pa raste vse več negodovanja, tudi med lokalnimi prebivalci.
'EKSKLUZIVEN' ZAVOD, KI IMA TUDI 'EKSKLUZIVNEGA' BIROKRATA: Ekskluzivno tudi ne odgovarjajo (ANKETA)
Koper
Nekdanja stavba uprave za pomorstvo v Kopru, ki znova ne bo namenjena javnosti, temveč se v njo selijo birokrati, je zaradi tega še naprej trn v peti lokalnim predstavnikom, pa tudi domačinom. Direktor piranskega zavoda Etbin Tavčar je še bolj razburil javnost in s tem dodatno prilil olje na ogenj z izjavo, da gre za "ekskluziven zavod, ki si zasluži ekskluzivno lokacijo".
Ob vseh nasprotovanjih v javnosti smo se na zavod obrnili z novinarskimi vprašanji, med drugim, kdaj se sploh nameravajo vseliti in koliko uslužbencev bo tam, pa tudi, koliko časa bo trajala prenova nekdanje luške kapitanije. Zanimalo nas je tudi, ali gre za zaščiteno stavbo, če so naredili konservatorski načrt in kako se bodo prenove lotili ter kdo jo bo financiral.
Vprašanja smo tako Tavčarju kot tudi tajništvu ZVKD Piran poslali v ponedeljek, a do danes odgovorov ne z enega ne z drugega elektronskega naslova še nismo prejeli. Naj sicer dodamo, da imajo po zakonu za odgovor osem dni časa in v kolikor jih bomo v tem roku prejeli, jih bomo zagotovo tudi objavili.
Poleg tega smo zaprosili tudi za komentar glede glasnega nasprotovanja javnosti ob selitvi njihovega zavoda v hišo Grimani in prepričanja, da bi stavba bolje služila drugi dejavnosti. Domačini so namreč prepričani, da bi prostor za pisarne zavoda lahko našli kje drugje, ne pa na tej elitni lokaciji.
Po pričevanju enega izmed njih bi morali biti "ti gospodje v upravni enoti, kjer so birokrati", po mnenju drugega, pa "imajo v Piranu dosti prostora, kjer bi lahko bili, ne pa da zavzemajo koprski prostor". Kakšno pa je vaše mnenje? Ali podpirate selitev piranskega zavoda za varstvo kulturne dediščine v hišo Grimani, stavbo iz 18. stoletja tik ob morju? Podajte svoje mnenje v spodnji anketi.
Komentiraj
Kot drugo pa naj rajši začnejo opravljati svoje delo na način, da bo občutiti večji učinek v praksi. Na lastne oči sem videl izdana dovoljenja za stavbne posege, ki negirajo sama sebe (soglasje za dvig stavbe in izdelavo dodatnih, arhitekturno neskladnih, okenskih odprtin znotraj istega dokumenta, ki veleva, naj se ohranjajo prostorski gabariti stavbe in, da se ne sme spreminjati izgleda okenskih odprtin). Prav tako sem videl stavbe, ki so obnovljene skladno s kulturno-varstvenim soglasjem, pa so obnovljene na način, da bi lahko stale tudi sredi Kranjske gore ali Maribora.
Jim vsekakor privoščim rešitev prostorske stiske, še bolj kot to si pa želim, da bi inštitucija znala v praksi dejansko zaščititi propadajočo arhitekturno identiteto mesta kot je npr. Piran ...