Vlada je danes sprejela predlog novele zakona o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper, s katero se bo poleg nove enotirne proge, ki se že gradi, omogočilo izvedbo projekta še vzporednega levega tira. Gradnja bo stekla leta 2026, ocenjena vrednost vzporednega tira pa znaša 354,2 milijona evrov brez DDV.
DVOTIRNA PROGA NA TRASI DIVAČA-KOPER: Kdaj bo stekla gradnja?
Koper
Zdaj veljavni zakon, ki ga je DZ sprejel leta 2017, na tem odseku predvideva izgradnjo nove enotirne proge. Gradbena dela so stekla leta 2021, medtem pa je ministrstvo za infrastrukturo dalo pobudo za spremembe in dopolnitve državnega lokacijskega načrta, ki bi omogočale izvedbo dvotirne proge.
Na ministrstvu namreč ocenjujejo, da bo imela dvotirna proga na trasi med Divačo in Koprom številne pozitivne učinke na pretočnost in varnost železniškega prometa. Nova proga z dodatnim vzporednim levim tirom bo znatno prispevala k nadaljnji krepitvi povezav za tranzit tovora iz koprskega pristanišča na Madžarsko, v Avstrijo, Nemčijo in Ukrajino. Hkrati bo lahko prevzela del cestnega prometa iz koprskega pristanišča, so zapisali v predlogu novele zakona.
Kot so po današnji seji sporočili z vlade, bodo pripravljalna dela za vzporedni tir potekala od konca letošnjega in prihodnje leto, gradnja pa bo stekla leta 2026.
Ocenjena vrednost izgradnje vzporednega levega tira po tekočih cenah znaša 354,23 milijona evrov brez DDV, družba 2TDK pa bo pridobivala predvsem nepovratna sredstva EU, kar velja zlasti za pripravljalna dela. Na ta razpis se bo prijavila takoj po prenosu investitorstva, prav tako pa tudi v obdobju izgradnje, so pojasnili na vladi. Pridobivala bo tudi posojila.
Tveganja pri projektu vzporednega levega tira so po pojasnilih vlade razmeroma nizka, saj se izkopna dela na kraškem terenu ne bodo izvajala.
Direkcija RS za infrastrukturo bo v letih 2030-2032 financirala obnovo obstoječe proge Divača-cepišče Prešnica, odstranitev obstoječe proge cepišče Prešnica-Koper ter izgradnjo kolesarske povezave na trasi opuščene proge.
Hkrati na ministrstvu s predlogom novele zakona predlagajo tudi odpravo možnosti sodelovanja druge države v lastništvu in upravljanju družbe 2TDK.
Več podrobnosti bo prihodnji teden na novinarski konferenci predstavila ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, je po seji vlade povedal podpredsednik vlade Matej Arčon.