Projekt CERV RE 4 Healing: Crossborder Remembrance, Reconnection, Restoring and Resilience, ki je financiran s strani Evropske komisije, je eden izmed 53 izbranih med 524 prijavami na razpisu za EU spominjanje. Projekt se osredotoča na spominjanje, ponovno povezovanje, obnavljanje, odpornost in zdravljenje obmejnih skupnosti, ki so zaznamovane s travmatičnimi spomini iz obdobja nekdanje železne zavese. Zgodbe, ki jih raziskuje in predstavlja projekt, odpirajo nove poti razumevanja in povezovanja tako v Istri kot na drugih mejnih območjih. Cilj je celjenje kolektivnih ran, ki so jih povzročili težki zgodovinski dogodki
DOGODEK S ŠTEVILNIM OBČINSTVOM: 'Ko spregovorijo obmejni spomini – prisluhniti drug drugemu'
Koper
V dvoletnem projektu bodo sodelovali antropologi, zgodovinarji, psihoterapevti in strokovnjaki s področja vzgoje in izobraževanja iz obmejnih območij Slovenije, Italije in Avstrije. Skupaj bodo oblikovali pomiritvene naracije, ki bodo pripomogle k zdravljenju težke zapuščine obmejnih dogodkov, vključno s fašizmom, nacizmom, drugo svetovno vojno in istrskim eksodusom.
Projekt, ki ga vodi Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v partnerstvu z Zavodom Epiona iz Kopra, Visoko pedagoško šolo iz Celovca, Društvom 47 04 iz Gorice, video produkcijo Fixmedia iz Ljubljane ter Direktoratom za kulturno dediščino Ministrstva za kulturo Republike Slovenije, bo prispeval k večjemu razumevanju in pomiritvi med obmejnimi skupnostmi.
Osrednji del projekta je dokumentarni film "V sencah tišin", ki se bo osredotočil na iskanje poti pomiritve med različnimi, pogosto nasprotujočimi si spomini, pri katerih se vsaka skupina čuti kot žrtev. V sklopu projekta bodo potekali tudi številni dogodki, med njimi okrogle mize, konference, psihoterapevtske delavnice, glasbeni koncerti in diskusije ob filmu.
Prvi dogodek je bil izveden v četrtek, 8. 5. 2025, z okroglo mizo z naslovom "Ko spregovorijo obmejni spomini - prisluhniti drug drugemu". Na okrogli mizi so želeli omogočiti odprto in iskreno komunikacijo med različnimi skupinami, zaznamovanimi z zgodovinskimi travmami. "Dogodek je napolnil Armerijo UP s številnim občinstvom, ki je s svojo prisotnostjo izkazalo potrebo in pripravljenost po dialogu. Vzdušje je bilo emocionalno - številni prispevki so se dotaknili bolečih osebnih in kolektivnih spominov, vendar v spoštljivem in empatičnem duhu. Namen dogodka je bil v celoti dosežen: poslušali smo se in - kar je še pomembneje - slišali drug drugega," so zapisali organizatorji.
Sodelovali so sogovorniki iz različnih obmejnih skupnosti - ljudje, ki so prišli v Istro, iz nje odšli ali tam ostali: Silvia Zetto Cassano, Irena Urbič, Daniela Paliaga Janković, Odineja Zupin (Cupin), Antje Gruden, pa tudi Daniel Wutti, Pavel Fonda in Stefano Lusa. Pogovor so usmerjali moderatorji: dr. Katja Hrobat Virloget, dr. Marko Galič in dr. Martina Tonet. Osrednja tema dogodka so bili spomini in iskanje poti do sprave oziroma oblikovanje pomiritvenih naracij.
Že naslednji dogodek, dvodnevna mednarodna konferenca, bo potekal jutri v Celovcu - simbolično na dan konca druge svetovne vojne. Zaključek projekta bo zaznamovan z izidom dokumentarnega filma, ki bo prispeval k trajnostnemu procesu pomiritve in obnove.