Hrvaški zavezanci za davek na dodano vrednost (DDV), ki poslujejo z gotovino, so v prvem polletju prijavili za 13 milijard kun (1,73 milijarde evrov) več prihodkov kot v enakem obdobju lani, je danes objavila hrvaška davčna uprava. Od tega so dobro polovico oz. sedem milijard kun (933 milijonov evrov) prijavili gostinci in trgovci.
Davčne blagajne polnijo hrvaško državno blagajno
Hrvaška davčna uprava je začela letos davčne blagajne v gotovinskem poslovanju postopoma uvajati za različne kategorije zavezancev. V podatkih, ki so jih objavili danes, pa niso zajeti prihodki zavezancev, ki so bili obvezni uveljaviti davčne blagajne po 1. juliju, med katerimi so tudi prodajalci na hrvaških tržnicah.
Ravno slednji so bili med najbolj glasnimi nasprotniki uvajanja davčnih blagajn, a so se morali sprijazniti z novim zakonom, ki predvideva tudi visoke denarne kazni za kršitelje zakona in časovno omejeno prepoved obratovanja. Proti davčnim blagajnam so bili na začetku tudi številni gostinci, trgovci, odvetniki in še nekatere druge interesne skupine.
Medtem so davčni inšpektorji od januarja letos pregledali poslovanje več kot 25.000 zavezancev za davčne blagajne, zaradi nepravilnosti pa so zaprli slabih 600 objektov, večinoma gostinskih lokalov, med katerimi so bili tudi nekateri najbolj znani na hrvaški obali. Zaračunali so tudi več kot 3,5 milijona kun (500.000 evrov) kazni.
Hrvaška davčna uprava je letos večkrat izrazila zadovoljstvo z rezultati poostrenega nadzora gotovinskega prometa po uvedbi davčnih blagajn, s katerimi se bojujejo proti sivi ekonomiji. Sicer pa hrvaški mediji ocenjujejo, da zvišanje prihodkov zaradi uvajanja davčnih blagajn ne bo veliko pomagalo pri krpanju proračunske luknje.