Projektni svet za civilni nadzor nad projektom drugi tir v četrtem poročilu znova opozarja na zamude, ki se kopičijo pri projektu. Med drugim izpostavljajo, da je priprava državnega lokacijskega načrta za izvedbo dvotirne proge predolga. Pozivajo tudi k prevetritvi investicijskega programa. V 2TDK nekatere navedbe sveta ocenjujejo za pavšalne.
CIVILNI NADZORNIKI PRI DRUGEM TIRU: "Do konca leta 2025 promet po novem tiru ne bo stekel"
Slovenija
Civilni nadzorniki ostajajo pri ocenah iz dosedanjih poročil, da projekt ne poteka optimalno, posamezne odločitve po njihovi oceni niso sprejete transparentno in gospodarno, hkrati pa se povečujejo zamude. Prvotno načrtovani rok za vzpostavitev prometa na novem tiru do konca leta 2025 ne bo izpolnjen, so prepričani nadzorniki.
V družbi 2TDK, kjer so pripravili odzivno poročilo, odgovarjajo, da je takšna ocena projektnega sveta za civilni nadzor podana pavšalno in brez konkretnih navedb. "Po trenutno veljavnih terminskih načrtih in po veljavnem investicijskem programu je do konca leta 2025 predvideno dokončanje del in ne vzpostavitev komercialnega prometa na novi progi. Vzpostavitev prometa je načrtovana za leto 2026," so zapisali.
2TDK: rok je možno doseči, ogrožajo ga dolgi postopki javnega naročanja
Prav tako v 2TDK menijo, da je rok možno doseči, ogrožajo pa ga predvsem dolgi postopki javnega naročanja, saj ti trajajo dlje od običajnega in dlje od primerljivih postopkov v drugih državah, delno pa tudi zamiki zaradi situacije ob epidemiji covida-19.
"Projektni svet za civilni nadzor pri svojih opazkah žal ne opozarja na dejstvo, da do zamikov vmesnih rokov prihaja predvsem zaradi dolgotrajnih postopkov javnega naročanja in številnih revizijskih zahtevkov, prav tako ne predlaga konkretnih ukrepov za pohitritev teh postopkov, s čimer bi kot 'nadzorni organ civilne družbe' lahko pripomogel k hitrejši izvedbi projekta drugi tir, s tem pa tudi k hitrejši izvedbi drugih infrastrukturnih projektov v državi," so dodali v 2TDK.
Civilni nadzorniki so medtem tudi zapisali, da še vedno ostaja odprtih več vprašanj oz. spornih odločitev. Navedli so vprašanje gospodarjenja z izkopanim materialom, ki, kot so poudarili, v investicijskem načrtu ni niti približno ni rešeno. Med drugim niso podani ustrezni podatki o strukturi te kombinacije materialov in njihovi količini.
Civilni nadzorniki: investicijski načrt ostaja izredno sporen dokument
V 2TDK pojasnjujejo, da že dve leti intenzivno izvajajo aktivnosti v zvezi z optimizacijo ravnanja z viški materiala, ki nastanejo pri gradnji predorov. Trditev civilnih nadzornikov, da "se celoten izkopani material obravnava kot ničvreden" pa po navedbah družbe ne drži, saj se bo velik del izkopanega materiala ponovno uporabil za betone, nasipe in zasipe.
Investicijski načrt v sedanji obliki po oceni civilnih nadzornikov ostaja izredno sporen dokument, v katerem nobeden od ključnih podatkov ne drži več. "Sporno je tudi utemeljevanje rasti prometa v Luki Koper, ko pa imamo lani dve obdobji pomembnih restriktivnih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa," so med drugim zapisali v poročilu in dodali, da ti ukrepi še dodatno terjajo čimprejšnje noveliranje in pomembne korekcije.
"Tu velja poudariti, da je epidemija vplivala na promet v letu 2020, vpliv pa bo gotovo čutiti tudi v letu 2021. Ali bo ta vpliv dolgoročen in ali bo vplival na trende rasti prometa v prihodnjih desetletjih, to je do poplačila investicije v drugi tir železniške proge Divača-Koper, v tem trenutku ne moremo z gotovostjo trditi, dejstvo pa je, da bo na pretovor v Luki Koper, razvoj obalnega gospodarstva, kakor tudi na razvoj celotne logistične panoge v Republiki Sloveniji, pozitivno vplivala izgradnja predmetne proge," odgovarjajo v 2TDK.
Svet za civilni nadzor se je, kot še poudarjajo v poročilu, večkrat zavzel za gradnjo drugega tira, ki bo čimbolj oklestila stroške in pripeljala do polne prave dvotirnosti. "Vlada si ob trenutnih zamudah ne projektu ne more privoščiti izgradnje nove enotirne proge. To je nedopustno, neracionalno, predvsem pa širše družbeno neodgovorno," so zapisali.
Dvotirnost so sicer označili za eno od točk, ki najbolj zanima javnost. Prepričani so, da bi morala projektno podjetje 2TDK in ministrstvo javnosti in vladi posredovati verodostojno informacijo o reševanju tega vprašanja, vlada pa znova sprejeti sklep o dvotirnosti ter navodila za njeno takojšnje upoštevanje.
2TDK: glede dvotirnosti nimamo zakonskih pristojnosti
V 2TDK so zapisali, da trenutno nimajo zakonskih pristojnosti glede dvotirnosti. "Zavedamo se, da bi bilo smiselno ob izgradnji drugega tira izvajati istočasno še posamezne aktivnosti, ki jih bo zaradi tehnologije dela zelo težko (in drago) izvajati kasneje, ko bodo dela na drugem tiru zaključena. Družba 2TDK se aktivno zavzema za pripravo zakonskih in tehničnih podlag, na podlagi katerih bi se v isti časovnici lahko izvajala tudi ta dela," so dodali v odzivnem poročilu.
Vlada je projektni svet za civilni nadzor nad izvajanjem projekta drugega tira železniške proge Divača-Koper ustanovila maja 2018. Imenovan je do zaključka izgradnje drugega tira in bo, kot so zapisali na infrastrukturnem ministrstvu, prispeval k še večji transparentnosti projekta.